- Mfr. #:
- 754
- Description:
- SIDE EXIT, TITANIUM CASE, MINIATURE, 4 GRAMS, UNDERWATER RATED DOWN TO 650 PSI, HIGH FREQUENCY, CASE ISOLATED, INTEGRAL 10 BLUNT CUT J6 CABLE, 10 MV/G
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | Terminals - PC Pin, Single Post Connectors |
| Termination | Solder |
| Terminal-Type | Single Post |
| Packaging | Reel |
| Terminal-Style | Pin Retention |
| Contact-Material | Phosphor Bronze |
| Insulation | Non-Insulated |
| Contact-Finish | Gold |
| Manufacturer | Amphenol FCI |
| Contact-Finish-Thickness | 30μin (0.76μm) |
| Length-Overall | 0.345" (8.76mm) |
| Board-Thickness | 0.062" ~ 0.125" (1.57mm ~ 3.18mm) |
| Mounting-Hole-Diameter | 0.032" ~ 0.034" (0.81mm ~ 0.86mm) |
| Pin-Size-Above-Flange | 0.025" (0.64mm) Square |
| Pin-Size-Below-Flange | 0.025" (0.64mm) Square |
| Flange-Diameter | - |
| Length-Above-Flange | - |
| Length-Below-Flange | - |
| Series |
More Information
Part No. 754 is now available at OMO. Request a quote of 754 please use the request quote or email us a RFQ.
754 Price & Stock
Autograph Warehouse 754 pricing and available inventory.
Alternate Names
Autograph Warehouse has several brands around the world that may have alternate names for 754 due to regional differences or acquisition. 754 may also be known as the following names: