- Mfr. #:
- 796691-3
- Description:
- Fixed Terminal Blocks TERMI-BLOK PCB
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Angle: | Vertical |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Contact Plating: | Tin |
| Subcategory: | Terminal Blocks |
| Brand: | TE Connectivity / AMP |
| Manufacturer: | TE Connectivity |
| Wire Orientation: | Side |
| Housing Material: | Polyamide (PA) |
| Mounting Method: | PCB Mount |
| Product Category: | Fixed Terminal Blocks |
| Product: | Fixed Terminal Blocks |
| Product Type: | Fixed Terminal Blocks |
| Packaging: | Bulk |
| Contact Material: | Brass |
| Part # Aliases: | 796691-3 |
| Pitch: | 5 mm |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Wire Gauge Range: | 30 AWG to 12 AWG |
| Wire Gauge Min: | 30 AWG |
| Number of Positions: | 3 Position |
| Factory Pack Quantity: | 175 |
| Current Rating: | 17.5 A |
| Wire Gauge Max: | 12 AWG |
More Information
The price and lead time for 796691-3 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
796691-3 Price & Stock
TE Connectivity 796691-3 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | A114519-ND | 675 | 35.15 | 26.79 | 21.82 | 16.12 | 16.12 | 2020-02-10T22:58:40Z |
| Onlinecomponents.com | 796691-3 | 1,422 | 38.22 | 38.22 | 34.52 | 15.69 | 15.69 | 2020-02-10T12:16:18Z |
| Verical | 796691-3 | 1,422 | - | - | 11.88 | 10.67 | 10.67 | 2020-02-10T17:58:37Z |
| Electro Sonic | 7966913 | 3,556 | 39.37 | 39.37 | 35.56 | 16.16 | 16.16 | 2020-02-10T09:44:54Z |
| Chip One Stop Global | C1S114400693943 | 3,556 | - | - | - | - | 27.35 | 2020-02-10T14:04:48Z |
| Chip One Stop Global | C1S757105326150 | 356 | - | - | 20.34 | 18.31 | 18.31 | 2020-02-10T14:04:48Z |
| Master Electronics | 796691-3 | 1,422 | 38.22 | 38.22 | 34.52 | 15.69 | 15.69 | 2020-02-10T10:00:52Z |
| Mouser | 571-796691-3 | - | 35.15 | 22.25 | 21.76 | 16.11 | 16.11 | 2020-02-11T00:53:36Z |
| Avnet | 796691-3 | - | - | - | - | 17.57 | 15.56 | 2020-02-08T03:44:22Z |
| Heilind Electronics | AMP796691-3 | - | - | - | - | - | - | 2020-02-08T17:15:03Z |
| TE Store | 796691-3 | 675 | 37.31 | 33.97 | 29.50 | 27.20 | 27.20 | 2020-02-11T00:04:55Z |
| Farnell | 2968164 | - | - | - | 35.38 | 35.38 | 35.38 | 2020-02-11T02:51:58Z |
| Newark | 96Y4670 | - | 35.15 | 22.25 | 21.76 | 18.90 | 18.76 | 2020-02-07T03:53:04Z |
| Abacus Technologies | 796691-3 | 7,222 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| North Star Micro | 796691-3 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
TE Connectivity has several brands around the world that may have alternate names for 796691-3 due to regional differences or acquisition. 796691-3 may also be known as the following names:
- TYCO
- TYCO ELECTRONICS
- TYC
- TE CONN
- TE CONNECTIVITY LTD
- TYCO ELECTRONICS CORPORATION
- TYCO ELECTRO
- TYCO ELEC
- TE CONNECT
- TYCO ELECTRONIC
- TYCO ELECTRONICS CORP
- TYCO ELE
- TYCO ELECT
- TE CONNECTIV
- TE (Tyco)
- TE CONNECTIVITY (TYCO)
- TE SENSOR SOLUTIONS
- TYCO POWER SYSTEMS
- TE Connectivity /CGS Brand
- TE Connectivity Aerospace Defense and Marine
- TE Connectivity / Circuit Prot
- TYCO ELECTRONICS HK LTD
- TE Connectivity Solutions GmbH
- TE Connectivity / Circuit Protection
- TYCO INTERNATIONAL
- Tyco Electronics
- TE
- TE Connectivty