- Mfr. #:
- 8019
- Description:
- MAGNET ROUND NDFEB AXIAL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Series | VectorbordR Circbord |
|---|---|
| Manufacturer | Vector Electronics |
| Shape | Round |
| Plating | Plated Through Hole (PTH) |
| Material | Neodymium Iron Boron (NdFeB) |
| Product Category | Magnets |
| Circuit-Pattern | Common Bus |
| Proto-Board-Type | Breadboard, General Purpose |
| Size-Dimension | 6.30" L x 3.94" W (160.0mm x 100.1mm) |
| Gauss-Strength | 5411g |
| Size | 0.250" Dia x 0.250" H (6.35mm x 6.35mm) |
| Pitch | 0.1" (2.54mm) Grid |
| Board-Thickness | 0.062" (1.57mm) 1/16" |
| Hole-Diameter | 0.042" (1.07mm) |
| Operating-Temperature | - |
| Edge-Contacts | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of 8019 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
8019 Price & Stock
Pomona Electronics 8019 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Onlinecomponents.com | 8019 | 4 | 196.98 | 187.07 | 157.60 | 157.60 | 157.60 | 2019-11-01T10:15:54Z |
| Electro Sonic | 8019 | 4 | 202.89 | 192.68 | 162.33 | 162.33 | 162.33 | 2019-11-30T09:12:34Z |
| Master Electronics | 8019 | 4 | 196.98 | 187.07 | 157.60 | 157.60 | 157.60 | 2019-11-30T10:00:39Z |
Alternate Names
Pomona Electronics has several brands around the world that may have alternate names for 8019 due to regional differences or acquisition. 8019 may also be known as the following names:
- POMONA
- ITT POMONA
- PAMONA
- POMO
- POM
- ITT POMONA ELECTRONICS
- POMONA ELEC
- ITT POMON
- POMONA ELECT
- Pomona Electric
- ITT POMONA ELE
- POMONA ELECTRON
- POMON
- PAMONA ELEC
- POMONA/ITT
- PAMONA ELECTRONICS
- POMONA ELECTRO
- POMONA FLUKE ELECTRONICS
- POMONA (FLUKE)
- POMONA ROHS RF
- PMON
- POMONA ELE
- POMONA ELECTRONIC