- Mfr. #:
- 8023
- Description:
- PCB, 3-Hole Pads, Board Type:PCB, Pre-etched Pattern, Board Material:Epoxy Glass Composite, Hole Diameter:1.067mm, External Height:114.3mm, External Width:165.1mm, Board Thickness:1.57mm, Body
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type | Workstation Grounding |
|---|---|
| Series | VectorbordR Plugbord |
| Manufacturer | Vector Electronics |
| Shape | Round |
| Specifications | Removes Paper Dust, Dirt and Toner Deposits |
| Plating | Plated Through Hole (PTH) |
| Material | Neodymium Iron Boron (NdFeB) |
| Product Category | Magnets |
| For-Use-With-Related-Products | Laser Printers |
| Accessory-Type | Laser Printer Cleaning Paper |
| Includes | Cord, Floor Mat, Table Mat, Wrist Strap |
| Proto-Board-Type | Breadboard, General Purpose |
| Size-Dimension | 6.50" L x 4.50" W (165.1mm x 114.3mm) |
| Circuit-Pattern | 3 Hole Pad (Both Sides) |
| Gauss-Strength | 2706g |
| Size | 0.750" Dia x 0.187" H (19.0mm x 4.76mm) |
| Pitch | 0.1" (2.54mm) Grid |
| Board-Thickness | 0.062" (1.57mm) 1/16" |
| Hole-Diameter | 0.042" (1.07mm) |
| Operating-Temperature | - |
| Edge-Contacts | - |
More Information
The price and lead time for 8023 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
8023 Price & Stock
SparkFun 8023 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1568-1570-ND | 247 | 17.43 | 17.43 | 17.43 | 17.43 | 17.43 | 2019-12-14T13:54:59Z |
Alternate Names
SparkFun has several brands around the world that may have alternate names for 8023 due to regional differences or acquisition. 8023 may also be known as the following names: