- Mfr. #:
- 8028
- Description:
- PCB, 3-grid Combo, Board Type:PCB, Pad per Hole, Board Material:Epoxy Glass Composite, Hole Diameter:1.067mm, External Height:100mm, External Width:160mm, Board Thickness:1.57mm, Board Connecto
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| For-Use-With-Related-Products | Terminals, 18-30 AWG |
|---|---|
| Shape | Square |
| Features | Side Entry, Ratchet |
| Proto-Board-Type | Plugboard, Hard Metric |
| Plating | Plated Through Hole (PTH) |
| Circuit-Pattern | Pad Per Hole (Round) |
| Material | Neodymium Iron Boron (NdFeB) |
| Product Category | Magnets |
| Tool-Type | Hand Crimper |
| Manufacturer | Greenlee Communications |
| Series | CrimpALLR 8000 |
| Size-Dimension | 6.30" L x 3.94" W (160.0mm x 100.1mm) |
| Gauss-Strength | 5274g |
| Size | 0.250" L x 0.250" W x 0.250" H (6.35mm x 6.35mm x 6.35mm) |
| Board-Thickness | 0.062" (1.57mm) 1/16" |
| Pitch | 0.05" (1.27mm), 0.079" (2mm), 0.1" (2.54mm) Grid |
| Hole-Diameter | 0.025" (0.64mm), 0.042" (1.07mm) |
| Operating-Temperature | - |
| Edge-Contacts | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
8028 Price & Stock
Irwin 8028 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Acme Tools | 660880312 | Yes | 21.05 | 21.05 | 21.05 | 21.05 | 21.05 | 2019-10-30T19:57:28Z |
| Ace Hardware | 23121 | 1,873 | 39.04 | 39.04 | 39.04 | 39.04 | 39.04 | 2019-09-30T02:32:52Z |
Alternate Names
Irwin has several brands around the world that may have alternate names for 8028 due to regional differences or acquisition. 8028 may also be known as the following names:
- IRWIN VISE-GRIP
- Irwin Industrial Tool Co
- IRWIN SPEEDBOR
- IRWIN HANSON
- Irwin Tools
- IRWIN RECORD
- IRWIN HILMOR
- IRWIN STRAIT-LINE
- IRWIN QUALITY FASTENERS
- IRWIN MARATHON
- IRWIN MARPLES
- IRWIN FASTENERS
- IRWIN QUICK-GRIP
- IRWIN UNIBIT
- IRWIN INDUSTRIAL AGENCIES LTD