- Mfr. #:
- 8029
- Description:
- BREADBOARD GENERAL PURPOSE PTH
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Series | VectorbordR Circbord |
|---|---|
| Manufacturer | Vector Electronics |
| Shape | Rectangular |
| Plating | Plated Through Hole (PTH) |
| Circuit-Pattern | Pad Per Hole (Round) |
| For-Use-With-Related-Products | PG29 Thread - Cable Glands |
| Product Category | Magnets |
| Accessory-Type | Locknut |
| Proto-Board-Type | Breadboard, General Purpose |
| Material | Brass, Nickel Plated |
| Part-#-Aliases | 5-1617522-8 |
| Gauss-Strength | 4819g |
| Size-Dimension | 3.00" L x 2.00" W (76.2mm x 50.8mm) |
| Size | 1.00" L x 0.313" W x 0.250" H (25.4mm x 7.94mm x 6.35mm) |
| Pitch | 0.1" (2.54mm) Grid |
| Board-Thickness | 0.062" (1.57mm) 1/16" |
| Hole-Diameter | 0.042" (1.07mm) |
| Features | - |
| Operating-Temperature | - |
| Edge-Contacts | - |
More Information
The price and lead time for 8029 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
8029 Price & Stock
Vector Electronics 8029 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | V2025-ND | 576 | 49.24 | 46.65 | 41.47 | 34.99 | 34.99 | 2019-11-26T13:47:48Z |
| Mouser | 574-8029 | 195 | 47.20 | 41.44 | 34.49 | 32.38 | 32.38 | 2019-11-26T00:55:59Z |
| element14 APAC | 9624015 | 187 | 65.70 | 44.12 | 44.12 | 44.12 | 44.12 | 2019-11-26T02:15:39Z |
| Farnell | 9624015 | 187 | 56.73 | 49.87 | 41.47 | 39.03 | 39.03 | 2019-11-27T02:48:31Z |
| Farnell | 2850663 | 13 | 72.99 | 72.99 | 70.01 | 70.01 | 70.01 | 2019-11-27T02:48:31Z |
| Newark | 24K7312 | 187 | 47.20 | 41.51 | 34.49 | 31.12 | 31.12 | 2019-11-27T03:41:09Z |
| Allied Electronics & Automation | 70219479 | 42 | 46.29 | 43.97 | 41.79 | 41.79 | 41.79 | 2019-11-26T11:54:18Z |
| Gerber | 8029 | 11 | 38.88 | 38.88 | 38.88 | 38.88 | 38.88 | 2019-11-26T11:36:54Z |
| North Star Micro | 8029 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Vector Electronics has several brands around the world that may have alternate names for 8029 due to regional differences or acquisition. 8029 may also be known as the following names:
- VECTOR
- VECTOR ELECTRONICS AND TECHNOLOGY
- Vector Electronics & Technology
- VECTOR ELECTRONIC CO
- Vector Electronic & Technology
- VECTOR ELECTRONICS & TECH
- VECTOR ELECTRON
- Vector Electronics / JVI Inc
- VECTOR ELECTRONICS & TECHNOLOGY INC