- Mfr. #:
- 8083
- Description:
- 9" BORE BRUSH SET, STAINLESS STEEL, 4PC, Kit Contents:4Pcs of Stainless Steel 9" Bore Brush, One 1/4" Hex Shank, Product Range:-
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Termination-Style | Wire Leads |
|---|---|
| Size-Dimension | Square - 2.559" x 2.559" (65.00mm x 65.00mm) |
| Product Category | Motors - AC, DC |
| Function | Gearmotor |
| Type | DC Motor |
| Manufacturer | Crouzet USA |
| Motor-Type | Brushed |
| Torque-Rated-oz-in-mNm | 708.06 / 5000 |
| RPM | 47 RPM |
| Gear-Reduction-Ratio | 38.28 |
| Power-Rated | 33W |
| Mounting-Hole-Spacing | 3.118" (79.20mm) |
| Voltage-Rated | 24VDC |
| Length-Shaft-and-Bearing | 0.894" (22.70mm) |
| Diameter-Shaft | 0.315" (8.00mm) |
| Encoder-Type | - |
| Features | - |
| Operating-Temperature | - |
| Series | - |
| Torque-Max-Momentary-oz-in-mNm | - |
More Information
Request a quote 8083 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of 8083 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
8083 Price & Stock
Drive Medical 8083 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Medex Supply | DR-8083 | Yes | 229.29 | 229.29 | 229.29 | 229.29 | 229.29 | 2019-11-19T02:43:02Z |
Alternate Names
Drive Medical has several brands around the world that may have alternate names for 8083 due to regional differences or acquisition. 8083 may also be known as the following names: