- Mfr. #:
- A204106R46MP
- Description:
- Barrier Terminal Blocks Single Row 6 Pole MAGNUM 2000 SERIES
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Contact Plating: | Zinc |
|---|---|
| Termination Style: | Wire Wrap |
| Flammability Rating: | UL 94 V-0 |
| Housing Material: | Thermoplastic (TP) |
| Subcategory: | Terminal Blocks |
| Mounting Style: | Straight Pin |
| Mounting Angle: | Straight |
| Type: | Screw Terminal Blocks |
| RoHS: | N |
| Tradename: | Magnum |
| Manufacturer: | Eaton |
| Brand: | Bussmann / Eaton |
| Packaging: | Bulk |
| Color: | Black |
| Product Type: | Barrier Terminal Blocks |
| Product Category: | Barrier Terminal Blocks |
| Product: | Barrier Terminal Blocks |
| Series: | A2 |
| Pitch: | 9.53 mm |
| Number of Positions: | 6 Position |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Voltage Rating: | 300 V |
| Current Rating: | 30 A |
| Wire Gauge Min: | 22 AWG |
| Height: | 19.3 mm |
| Width: | 16.5 mm |
| Wire Gauge Max: | 12 AWG |
| Number of Rows: | 1 Row |
| Unit Weight: | 0.016000 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 105 C |
More Information
parts# A204106R46MP is available at OMO Electronic, see description of A204106R46MP as below .
use the request quote form to request A204106R46MP price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for A204106R46MP depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
A204106R46MP Price & Stock
Eaton A204106R46MP pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | A204106R46MP-ND | - | - | - | 27.96 | 27.96 | 27.96 | 2020-01-23T23:05:36Z |
| Mouser | 504-A204106R46MP | - | 44.05 | 27.95 | 27.33 | 20.19 | 20.19 | 2020-01-25T00:05:22Z |
| Avnet | A204106R46MP | - | - | - | 20.96 | 19.31 | 19.31 | 2020-01-25T02:16:23Z |
| Sager Electronics | A204106R46MP | - | - | - | 21.09 | 19.63 | 19.63 | 2020-01-24T14:01:59Z |
Alternate Names
Eaton has several brands around the world that may have alternate names for A204106R46MP due to regional differences or acquisition. A204106R46MP may also be known as the following names:
- EATON CORPORATION
- EATON CORP
- EAT
- EATON/COMMERCIAL CONTROLS
- EATON AEROSPACE
- EATON/AEROSPACE CONTROLS
- Eaton Electrical
- EATON POWERWARE/MGE OFFICE PROTECTION
- EATON AERO
- EATON AEROSPAC
- EATON BUSSMANN
- EATON ELE
- EATON/C&H
- EATON SWITZERLAND
- EATON ELECTRIC
- Eaton Switches
- EATON CHAR-LYNN
- EATON CORPORATI
- EATON/AER
- EATON AREOSPAC
- EATON VICKERS
- EATON COMMERCIAL
- EATON MANU
- TYCO EATON
- Eaton Power Quality