- Mfr. #:
- AC03AT0005107JAC00
- Description:
- Wirewound Resistors - Through Hole 3watt .51ohms 5% AEC-Q200
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Product Category: | Wirewound Resistors - Through Hole |
| Product Type: | Wirewound Resistors |
| Technology: | Wirewound |
| Brand: | Vishay / Draloric |
| Manufacturer: | Vishay |
| Subcategory: | Resistors |
| Product: | Power Resistors Wirewound Silicone Coated |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Features: | Coated Resistors, Silicone Coated |
| Termination Style: | Axial |
| Type: | Automotive Grade, Cemented Leaded Wirewound Resistors |
| Packaging: | Ammo Pack |
| Series: | AC-AT |
| Resistance: | 510 mOhms |
| Factory Pack Quantity: | 500 |
| Tolerance: | 5 % |
| Diameter: | 4.8 mm |
| Length: | 13 mm |
| Lead Diameter: | 0.8 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Temperature Coefficient: | - 10 PPM / C, - 80 PPM / C |
| Maximum Operating Temperature: | + 250 C |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of AC03AT0005107JAC00 at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
AC03AT0005107JAC00 Price & Stock
Vishay AC03AT0005107JAC00 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 749-1814-1-ND | 3,147 | 4.66 | 3.86 | 2.60 | 2.32 | 2.32 | 2020-01-06T13:56:34Z |
| Digi-Key | 749-1814-3-ND | 3,000 | - | - | - | 1.39 | 1.32 | 2020-01-06T13:56:34Z |
| Mouser | 594-AC03AT0005107JAC | 988 | 3.34 | 3.34 | 2.32 | 1.40 | 1.27 | 2019-12-23T14:44:19Z |
| element14 APAC | 3235364 | 1,000 | 3.40 | 2.90 | 2.10 | 1.80 | 1.70 | 2020-01-07T02:27:12Z |
| Arrow Electronics | AC03AT0005107JAC00 | 1,000 | 3.05 | 3.03 | 2.21 | 1.36 | 1.36 | 2020-01-06T15:39:45Z |
| Verical | AC03AT0005107JAC00 | 1,000 | - | - | 2.21 | 1.36 | 1.36 | 2020-01-06T18:28:56Z |
| Avnet | AC03AT0005107JAC00 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-07T02:23:59Z |
| Farnell | 3235364 | 1,000 | 5.12 | 4.04 | 2.38 | 1.86 | 1.50 | 2020-01-07T03:16:54Z |
| Newark | 34AH0152 | 1,000 | 3.34 | 3.23 | 2.32 | 2.32 | 2.32 | 2020-01-07T03:14:07Z |
| Sierra IC | AC03AT0005107JAC00 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
Vishay has several brands around the world that may have alternate names for AC03AT0005107JAC00 due to regional differences or acquisition. AC03AT0005107JAC00 may also be known as the following names:
- VIS
- VISH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY INC
- VISHA
- VISHAY THIN FILM
- VISHAY INTERTECHNOLOGY
- VISHY
- VISAHY
- VISH/IR
- VSHY
- VSH
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PTE LTD
- VISHAY ELECTRONIC
- VSHAY
- VISHAY FOIL RESISTORS
- VISHAY AMERICAS INC
- VISHAY INTERTECHNOLOGY ASIA PT
- VISHAY AMERICAS
- VISHAY ELECTRO-FILMS
- VISHAY COMPONENTS
- Vishay Semiconductors
- VISHAY COMPONENTS NEDERLAND
- VISHAY INTERTEC
- VISHAY FOIL RESISTORS / VPG
- VISHAY OPTO
- Vishay Intertechnology Inc.