- Mfr. #:
- AC0402FR-07680KL
- Description:
- Thick Film Resistors - SMD AEC-Q200
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Yageo |
|---|---|
| Brand: | Yageo |
| RoHS: | Y |
| Product: | Thick Film Resistors General Purpose |
| Product Category: | Thick Film Resistors - SMD |
| Product Type: | Thick Film Resistors |
| Technology: | Thick Film |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Resistors |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Type: | General Purpose Resistor |
| Application: | Automotive Grade |
| Qualification: | AEC-Q200 |
| Series: | AC |
| Resistance: | 680 kOhms |
| Power Rating: | 62.5 mW (1/16 W) |
| Voltage Rating: | 50 V |
| Factory Pack Quantity: | 10000 |
| Case Code - mm: | 1005 |
| Temperature Coefficient: | 100 PPM / C |
| Length: | 1 mm |
| Tolerance: | 1 % |
| Case Code - in: | 0402 |
| Width: | 0.5 mm |
| Height: | 0.32 mm |
| Unit Weight: | 0.000023 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Package / Case: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 155 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
AC0402FR-07680KL Price & Stock
Yageo AC0402FR-07680KL pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | YAG5306CT-ND | 16,350 | 0.704 | 0.148 | 0.061 | 0.027 | 0.020 | 2019-12-06T13:57:52Z |
| Digi-Key | YAG5306DKR-ND | 16,350 | 0.704 | 0.148 | 0.061 | 0.027 | 0.020 | 2019-12-06T13:57:52Z |
| Digi-Key | YAG5306TR-ND | 10,000 | - | - | - | - | 0.015 | 2019-12-06T13:57:52Z |
| Mouser | 603-AC0402FR-07680KL | 13,670 | 0.704 | 0.120 | 0.042 | 0.035 | 0.021 | 2019-12-06T22:54:47Z |
| Arrow Electronics | AC0402FR-07680KL | 60,000 | - | - | - | - | 0.014 | 2019-12-07T16:23:38Z |
| Arrow Electronics | AC0402FR-07680KL | 9,899 | 0.683 | 0.116 | 0.041 | 0.030 | 0.020 | 2019-12-07T16:23:38Z |
| Verical | AC0402FR-07680KL | 60,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-07T18:04:13Z |
| Verical | AC0402FR-07680KL | 9,899 | - | - | - | - | 0.020 | 2019-12-07T18:04:13Z |
| Avnet | AC0402FR-07680KL | - | - | - | - | - | 0.008 | 2019-12-06T04:29:54Z |
| TTI | AC0402FR-07680KL | - | - | - | - | - | - | 2019-12-07T08:23:26Z |
| Schukat | AC0402FR-07680KL | 50,000 | - | - | - | - | 0.038 | 2019-12-07T08:07:50Z |
| Avnet Europe | AC0402FR-07680KL | - | - | - | - | - | 0.007 | 2019-12-07T08:07:29Z |
| Sourceability | AC0402FR-07680KL | 90,102 | - | - | - | - | - | 2019-11-26T18:50:02Z |
| Quest | AC0402FR-07680KL | 470 | - | - | - | - | - | 2019-12-07T11:21:35Z |
| Classic Components | AC0402FR-07680KL | 53,900 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | AC0402FR-07680KL | 400 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | AC0402FR-07680KL | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Yageo has several brands around the world that may have alternate names for AC0402FR-07680KL due to regional differences or acquisition. AC0402FR-07680KL may also be known as the following names:
- YAG
- YAGEO/PHYCOMP
- YAGEO CORPORATION
- YAEGO
- YAGEO CORP
- YAGE
- YAGEO AMERICA
- YAGO
- YGO
- YAGEO AMERICA CORPORATION
- YAGEO/PHY
- YEAGO
- YAL
- YAGEO EUROPE
- YAGEO (VA)
- YAGEO AME
- YAGEO VITROHM
- VITROHM/YAGE
- YAGEO USA (HK) LIMITED
- PHYCOMP (YAGEO)
- YAGEO CORPORATI
- YAGEO CORP COMPONENT DIVISION
- YAGEO COMPONENTS
- YAGEO(RoHS)
- YAGEO USA HK
- Yageo Corp.