- Mfr. #:
- ADW1109HT
- Description:
- General Purpose Relays 16A 277VAC 1 Form A 1Coil Latching 9VDC
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Mounting Style: | Through Hole |
| Coil Termination: | Solder Pin |
| Contact Termination: | Solder Pin |
| Contact Material: | Silver Tin Oxide (AgSnO) |
| Contact Form: | SPST (1 Form A) |
| Subcategory: | Relays |
| Product: | Power Relays |
| Type: | Polarized |
| Brand: | Panasonic Industrial Devices |
| Manufacturer: | Panasonic |
| Coil Type: | Latching |
| Product Category: | General Purpose Relays |
| Product Type: | General Purpose Relays |
| Packaging: | Bulk |
| Series: | ADW1 |
| Coil Voltage: | 9 VDC |
| Factory Pack Quantity: | 50 |
| Coil Resistance: | 405 Ohms |
| Switching Voltage: | 277 VAC |
| Length: | 24 mm |
| Coil Current: | 22.2 mA |
| Power Consumption: | 200 mW |
| Height: | 18.8 mm |
| Maximum Switching Current: | 16 A |
| Contact Current Rating: | 16 A |
| Width: | 10 mm |
| Relay Contact Form: | 1 Form A (SPST-NO) |
More Information
The price and lead time for ADW1109HT depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
ADW1109HT Price & Stock
Panasonic ADW1109HT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 769-ADW1109HT | 50 | 52.74 | 49.56 | 39.65 | 35.26 | 35.26 | 2020-04-27T20:36:54Z |
| Verical | ADW1109HT | 50 | - | 27.39 | 27.39 | 27.39 | 27.39 | 2020-04-27T18:02:27Z |
| Arrow Electronics | ADW1109HT | 50 | 27.39 | 27.39 | 27.39 | 27.39 | 27.39 | 2020-04-27T15:52:28Z |
| Digi-Key | ADW1109HT-ND | - | - | - | 41.83 | 41.83 | 41.83 | 2020-04-27T13:27:46Z |
| Newark | 29X4599 | - | - | - | 31.29 | 27.54 | 27.54 | 2020-04-28T03:17:21Z |
| Arrow.cn | ADW1109HT#PANASONI | 50 | 27.45 | 27.45 | 27.45 | 27.45 | 27.45 | 2020-04-06T16:07:59Z |
Alternate Names
Panasonic has several brands around the world that may have alternate names for ADW1109HT due to regional differences or acquisition. ADW1109HT may also be known as the following names:
- PAN
- PANA
- PANASONI
- Panasonic Electric Works
- PANAS
- PANSONIC
- PANASON
- PANASONIC INDUSTRIAL
- PANASO
- Panasonic Electronic Components
- PANISONIC
- PANASOINC
- PANOSONIC
- MATSUSHITA PANASONIC
- PANASONIC BATTERIES
- PANASONC
- PANASONIC INDUSTRIAL DEVICES
- PANASOIC
- AROMAT CORP
- PANS
- PANASONIC CORP
- PANASONIC/MATSUSHITA
- PANASINIC
- PANAS0NIC
- PANASONICS
- Panasonic Industrial Devices