- Mfr. #:
- CFR-12JB-52-100R
- Description:
- Carbon Film Resistors - Through Hole 1/6W 100 Ohm 5%
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Yageo |
|---|---|
| Brand: | Yageo |
| RoHS: | Y |
| Subcategory: | Resistors |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Type: | Normal & Miniature Style |
| Product Category: | Carbon Film Resistors - Through Hole |
| Product Type: | Carbon Film Resistors |
| Technology: | Carbon Film |
| Series: | CFR |
| Packaging: | Bulk |
| Termination Style: | Axial |
| Tolerance: | 5 % |
| Temperature Coefficient: | 350 PPM / C |
| Length: | 3.4 mm |
| Power Rating: | 166 mW (1/6 W) |
| Factory Pack Quantity: | 10000 |
| Resistance: | 100 Ohms |
| Diameter: | 1.9 mm |
| Lead Diameter: | 0.45 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Features: | - |
| Width: | - |
| Lead Spacing: | - |
| Height: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 155 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
CFR-12JB-52-100R is available at OMO Electronic.We can offer CFR-12JB-52-100R for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
CFR-12JB-52-100R Price & Stock
Yageo CFR-12JB-52-100R pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 100EBK-ND | 17,010 | 0.701 | 0.526 | 0.201 | 0.089 | 0.068 | 2019-11-17T13:35:27Z |
| Mouser | 603-CFR-12JB-52-100R | 2,868 | 0.701 | 0.385 | 0.133 | 0.098 | 0.063 | 2019-11-15T21:18:05Z |
| Avnet | CFR-12JB-52-100R | - | - | - | - | - | 0.046 | 2019-11-16T02:23:49Z |
| Bisco | CFR-12JB-52-100R | 200 | - | - | - | - | - | 2019-11-16T06:48:02Z |
| Quest | CFR-12JB-52-100R | 5,500 | 0.631 | 0.631 | 0.421 | 0.210 | 0.063 | 2019-11-16T11:02:42Z |
| C Plus Electronics | CFR-12JB-52-100R | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| North Star Micro | CFR-12JB-52-100R | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| Sierra IC | CFR-12JB-52-100R | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| TransparentC | CFR-12JB-52-100R | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Yageo has several brands around the world that may have alternate names for CFR-12JB-52-100R due to regional differences or acquisition. CFR-12JB-52-100R may also be known as the following names:
- YAG
- YAGEO/PHYCOMP
- YAGEO CORPORATION
- YAEGO
- YAGEO CORP
- YAGE
- YAGEO AMERICA
- YAGO
- YGO
- YAGEO AMERICA CORPORATION
- YAGEO/PHY
- YEAGO
- YAL
- YAGEO EUROPE
- YAGEO (VA)
- YAGEO AME
- YAGEO VITROHM
- VITROHM/YAGE
- YAGEO USA (HK) LIMITED
- PHYCOMP (YAGEO)
- YAGEO CORPORATI
- YAGEO CORP COMPONENT DIVISION
- YAGEO COMPONENTS
- YAGEO(RoHS)
- YAGEO USA HK
- Yageo Corp.