- Mfr. #:
- CFR-25JT-52-51R
- Description:
- Carbon Film Resistors - Through Hole 51ohm 5% 1/4W Carbon Film
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer: | Yageo |
|---|---|
| Brand: | Yageo |
| RoHS: | Y |
| Subcategory: | Resistors |
| Packaging: | Reel |
| Mounting Style: | PCB Mount |
| Type: | General Purpose Carbon Film Resistors |
| Product Category: | Carbon Film Resistors - Through Hole |
| Product Type: | Carbon Film Resistors |
| Technology: | Carbon Film |
| Series: | CFR |
| Termination Style: | Axial |
| Length: | 6.3 mm |
| Resistance: | 51 Ohms |
| Factory Pack Quantity: | 5000 |
| Tolerance: | 5 % |
| Power Rating: | 250 mW (1/4 W) |
| Voltage Rating: | 250 V |
| Diameter: | 2.4 mm |
| Lead Diameter: | 0.55 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Features: | - |
| Maximum Operating Temperature: | + 155 C |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
CFR-25JT-52-51R is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
CFR-25JT-52-51R Price & Stock
Yageo CFR-25JT-52-51R pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 603-CFR-25JT-52-51R | 2,729 | 0.707 | 0.325 | 0.113 | 0.085 | 0.057 | 2019-12-02T23:58:26Z |
| Digi-Key | CFR-25JT-52-51R-ND | - | - | - | - | - | 0.065 | 2019-12-03T14:05:12Z |
| Avnet | CFR-25JT-52-51R | - | - | - | - | - | 0.039 | 2019-12-03T01:21:47Z |
| Rutronik | WKS6205 | 30,000 | - | - | - | - | 0.035 | 2019-11-28T03:19:59Z |
| GreenTree Electronics | CFR-25JT-52-51R | 30,000 | - | - | - | - | - | 2019-11-06T14:43:13Z |
| Classic Components | CFR-25JT-52-51R | 30,800 | - | - | - | - | - | 2019-11-12T23:57:55Z |
| Abacus Technologies | CFR-25JT-52-51R | 60,984 | - | - | - | - | - | 2019-12-03T00:14:38Z |
Alternate Names
Yageo has several brands around the world that may have alternate names for CFR-25JT-52-51R due to regional differences or acquisition. CFR-25JT-52-51R may also be known as the following names:
- YAG
- YAGEO/PHYCOMP
- YAGEO CORPORATION
- YAEGO
- YAGEO CORP
- YAGE
- YAGEO AMERICA
- YAGO
- YGO
- YAGEO AMERICA CORPORATION
- YAGEO/PHY
- YEAGO
- YAL
- YAGEO EUROPE
- YAGEO (VA)
- YAGEO AME
- YAGEO VITROHM
- VITROHM/YAGE
- YAGEO USA (HK) LIMITED
- PHYCOMP (YAGEO)
- YAGEO CORPORATI
- YAGEO CORP COMPONENT DIVISION
- YAGEO COMPONENTS
- YAGEO(RoHS)
- YAGEO USA HK
- Yageo Corp.