- Mfr. #:
- DSC6183CE2A-060K000
- Description:
- Standard Clock Oscillators MEMS Oscillator Ultr a Low PWR LVCMOS -
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Type: | Ultra Low Power Oscillator |
| Packaging: | Tube |
| Product Category: | Standard Clock Oscillators |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Subcategory: | Oscillators |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Type: | MEMS Clock Oscillators |
| Series: | DSC61xx |
| Package / Case: | DFN-4 |
| Output Format: | CMOS |
| Frequency: | 60 kHz |
| Duty Cycle - Max: | 55 % |
| Supply Voltage - Max: | 3.63 V |
| Length: | 3.2 mm |
| Current Rating: | 3 mA |
| Frequency Stability: | 25 PPM |
| Width: | 2.5 mm |
| Load Capacitance: | 15 pF |
| Factory Pack Quantity: | 110 |
| Operating Supply Voltage: | 1.71 V to 3.63 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.71 V |
| Height: | 0.85 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 20 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 70 C |
More Information
The price and lead time for DSC6183CE2A-060K000 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
DSC6183CE2A-060K000 Price & Stock
Microchip DSC6183CE2A-060K000 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | DSC6183CE2A-060K000-ND | - | - | - | - | - | - | 2019-11-26T13:47:48Z |
| Master Electronics | DSC6183CE2A-060K000 | - | - | - | - | 5.17 | 5.01 | 2019-11-27T09:59:02Z |
| Onlinecomponents.com | DSC6183CE2A-060K000 | - | - | - | - | 5.17 | 5.01 | 2019-11-27T12:15:45Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for DSC6183CE2A-060K000 due to regional differences or acquisition. DSC6183CE2A-060K000 may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel