- Mfr. #:
- DSC6183CI2A-010K000T
- Description:
- Standard Clock Oscillators MEMS Oscillator Ultr a Low PWR LVCMOS -
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Type: | Ultra Low Power Oscillator |
| Product Category: | Standard Clock Oscillators |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Subcategory: | Oscillators |
| Brand: | Microchip Technology |
| Manufacturer: | Microchip |
| Product Type: | MEMS Clock Oscillators |
| Series: | DSC61xx |
| Package / Case: | DFN-4 |
| Output Format: | CMOS |
| Duty Cycle - Max: | 55 % |
| Supply Voltage - Max: | 3.63 V |
| Length: | 3.2 mm |
| Current Rating: | 3 mA |
| Frequency Stability: | 25 PPM |
| Width: | 2.5 mm |
| Load Capacitance: | 15 pF |
| Factory Pack Quantity: | 1000 |
| Frequency: | 10 kHz |
| Operating Supply Voltage: | 1.71 V to 3.63 V |
| Supply Voltage - Min: | 1.71 V |
| Height: | 0.85 mm |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
DSC6183CI2A-010K000T is available at OMO Electronic.We can offer DSC6183CI2A-010K000T for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
DSC6183CI2A-010K000T Price & Stock
Microchip DSC6183CI2A-010K000T pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | DSC6183CI2A-010K000T-ND | - | - | - | - | - | - | 2019-11-27T13:55:25Z |
| Master Electronics | DSC6183CI2A-010K000T | - | - | - | - | 5.06 | 4.64 | 2019-11-27T09:59:02Z |
| Onlinecomponents.com | DSC6183CI2A-010K000T | - | - | - | - | 5.06 | 4.64 | 2019-11-27T12:15:45Z |
Alternate Names
Microchip has several brands around the world that may have alternate names for DSC6183CI2A-010K000T due to regional differences or acquisition. DSC6183CI2A-010K000T may also be known as the following names:
- Microchip Technology
- MICROCHIP TECHNOLOGY INC
- MICROCHI
- MICROCHIP TECH
- MICROC
- MICROCH
- MCHP
- MCRCH
- MCP
- MICROHIP
- MICROSHIP
- MICCHP
- MTech
- Microchip Technologies
- MICROCHP
- MICRIOCHIP
- MICROCHIP TECHNOLOGY (VA)
- MICROCHIPDIRECT
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND LIMITED
- MICROCHIP TECHNOLOGY IRELAND
- MICROCHIP TECHNOLO
- MICROCHIPTECHNOLOGYINCORPORATED
- MICROCHIP-PBFREE
- Atmel (Microchip)
- Microchip Technology / Atmel