- Mfr. #:
- EK1301-7R
- Description:
- DC/DC CONVERTER 12V 150W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Package-Case | Module |
|---|---|
| Series | Melcher K |
| Type | Isolated |
| Applications | ITE (Commercial), Railway |
| Product Category | DC DC Converters |
| Mounting-Type | Chassis Mount |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Voltage-Input | 67 ~ 385 V |
| Size-Dimension | 6.73" L x 4.37" W x 3.15" H (171.0mm x 111.0mm x 80.0mm) |
| Power-Watts | 150W |
| Output | 12V |
| Output-1-Current-Max | 12 VDC @ 12A |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.83 |
| Operating-Temperature | -25°C ~ 71°C |
| Output-2-Current-Max | - |
| Output-3-Current-Max | - |
| Output-4-Current-Max | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
EK1301-7R is available at OMO Electronic.We can offer EK1301-7R for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
EK1301-7R Price & Stock
Bel Fuse EK1301-7R pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | EK1301-7R-ND | - | - | - | - | - | - | 2020-02-11T16:36:00Z |
| LTL Group | 3112623 | 1,187 | - | - | - | - | - | 2020-02-13T07:12:16Z |
| Nexxon | EK1301-7R | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | EK1301-7R | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Bel Fuse has several brands around the world that may have alternate names for EK1301-7R due to regional differences or acquisition. EK1301-7R may also be known as the following names:
- BEL
- BEL FUSE INC
- BEL STEWART
- INNET
- BELL
- BELFUS
- BELF
- BEL STEWART CONNECTOR
- BEL FUSE LTD
- BEL STEWART CONNECTO
- BEL MAGNETIC SOLUTIONS
- Bel Power Products
- Bel Fuse - Circuit Protection
- BEL MAGNECTIC SOLUT
- BEL Group
- STEWART CONNECTOR SYSTEMS
- BEL FUSE INC (VA)
- BEL PATCH CORDS
- BEL ICM
- BEL STEWART CONN
- BEL STEWART GMBH
- STEWART C
- BEL FUSE / BEL STEWART
- BEL STEWART CONNECTORS
- Stewart Connector/Bel Fuse