- Mfr. #:
- ELC11D222F
- Description:
- Choke Wirewound 2.2mH 10% 10KHz Ferrite 380mA 2.3Ohm DCR RDL
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±10% |
|---|---|
| Type | Wirewound |
| Shielding | Unshielded |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Radial, Vertical Cylinder |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Material-Core | Ferrite |
| Series | ELC11D |
| Packaging | Bulk |
| Current-Rating | 380mA |
| DC-Resistance-DCR | 2.3 Ohm |
| Inductance | 2.2mH |
| Frequency-Test | 10kHz |
| Height-Seated-Max | 0.547" (13.90mm) |
| Size-Dimension | 0.453" Dia (11.50mm) |
| Operating-Temperature | - |
| Ratings | - |
| Current-Saturation | - |
| Q-Freq | - |
| Frequency-Self-Resonant | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of ELC11D222F at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
ELC11D222F Price & Stock
Panasonic ELC11D222F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 6755450 | 1,210 | - | 8.47 | 6.08 | 5.98 | 5.98 | 2019-12-02T13:21:31Z |
| RS Components | 6755450P | 1,210 | - | - | 6.08 | 5.98 | 5.98 | 2019-12-02T13:21:31Z |
| RS Components | 1101377 | - | - | - | - | 2.49 | 2.34 | 2019-12-02T13:21:31Z |
| Mouser | 667-ELC-11D222F | 358 | 7.75 | 5.04 | 3.74 | 3.10 | 2.97 | 2019-12-02T23:58:26Z |
| Arrow Electronics | ELC11D222F | 1,888 | 6.91 | 4.71 | 3.56 | 2.93 | 2.67 | 2019-12-03T16:01:27Z |
| Verical | ELC11D222F | 1,888 | - | - | 3.56 | 2.93 | 2.67 | 2019-12-03T17:56:46Z |
| Newark | 59Y6963 | - | - | - | - | 3.52 | 3.28 | 2019-12-03T03:06:52Z |
| Farnell | 1749121 | - | 2.92 | 2.92 | 2.92 | 2.92 | 2.92 | 2019-12-03T15:12:44Z |
| Avnet Europe | ELC11D222F | - | - | - | - | 3.47 | 2.58 | 2019-12-03T07:37:04Z |
| Allied Electronics & Automation | 70359860 | - | - | - | 6.42 | 5.32 | 3.91 | 2019-12-03T11:54:12Z |
| Eurotronik | ELC11D222F | 700 | - | - | - | - | - | 2019-11-13T12:36:56Z |
| Sierra IC | ELC11D222F | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
Panasonic has several brands around the world that may have alternate names for ELC11D222F due to regional differences or acquisition. ELC11D222F may also be known as the following names:
- PAN
- PANA
- PANASONI
- Panasonic Electric Works
- PANAS
- PANSONIC
- PANASON
- PANASONIC INDUSTRIAL
- PANASO
- Panasonic Electronic Components
- PANISONIC
- PANASOINC
- PANOSONIC
- MATSUSHITA PANASONIC
- PANASONIC BATTERIES
- PANASONC
- PANASONIC INDUSTRIAL DEVICES
- PANASOIC
- AROMAT CORP
- PANS
- PANASONIC CORP
- PANASONIC/MATSUSHITA
- PANASINIC
- PANAS0NIC
- PANASONICS
- Panasonic Industrial Devices