- Mfr. #:
- ELC11D390F
- Description:
- 39 uH +/-10% Ferrite Leaded Inductor, 2.5A Idc, 57mOhms Rdc ELC11D
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Tolerance | ±10% |
|---|---|
| Type | Wirewound |
| Shielding | Unshielded |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Package-Case | Radial, Vertical Cylinder |
| Manufacturer | Panasonic Electronic Components |
| Product Category | Fixed Inductors |
| Material-Core | Ferrite |
| Series | ELC11D |
| Packaging | Bulk |
| DC-Resistance-DCR | 57 mOhm |
| Inductance | 39μH |
| Current-Rating | 2.5A |
| Frequency-Test | 10kHz |
| Height-Seated-Max | 0.547" (13.90mm) |
| Size-Dimension | 0.453" Dia (11.50mm) |
| Operating-Temperature | - |
| Ratings | - |
| Current-Saturation | - |
| Q-Freq | - |
| Frequency-Self-Resonant | - |
More Information
Request a quote ELC11D390F at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of ELC11D390F In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
ELC11D390F Price & Stock
Panasonic ELC11D390F pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 6755387 | 75 | - | 4.62 | 3.19 | 2.98 | 2.98 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| RS Components | 6755387P | 75 | - | - | 3.19 | 2.98 | 2.98 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| RS Components | 1668195 | - | - | - | - | 2.82 | 2.82 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| Farnell | 1749103 | - | 6.46 | 4.90 | 3.36 | 2.82 | 2.69 | 2019-11-29T15:11:42Z |
| Allied Electronics & Automation | 70359867 | - | - | - | 5.77 | 4.78 | 3.52 | 2019-11-29T11:48:47Z |
| Abacus Technologies | ELC11D390F | 5,082 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
| Nexxon | ELC11D390F | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
Panasonic has several brands around the world that may have alternate names for ELC11D390F due to regional differences or acquisition. ELC11D390F may also be known as the following names:
- PAN
- PANA
- PANASONI
- Panasonic Electric Works
- PANAS
- PANSONIC
- PANASON
- PANASONIC INDUSTRIAL
- PANASO
- Panasonic Electronic Components
- PANISONIC
- PANASOINC
- PANOSONIC
- MATSUSHITA PANASONIC
- PANASONIC BATTERIES
- PANASONC
- PANASONIC INDUSTRIAL DEVICES
- PANASOIC
- AROMAT CORP
- PANS
- PANASONIC CORP
- PANASONIC/MATSUSHITA
- PANASINIC
- PANAS0NIC
- PANASONICS
- Panasonic Industrial Devices