- Mfr. #:
- EMK212AB7475MGHT
- Description:
- Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT 0805 16VDC 4.7uF 20% X7R AEC-Q200
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Dielectric: | X7R |
| Manufacturer: | Taiyo Yuden |
| Brand: | Taiyo Yuden |
| Termination: | Standard |
| Termination Style: | SMD/SMT |
| Packaging: | Reel |
| Product Category: | Multilayer Ceramic Capacitors MLCC - SMD/SMT |
| Type: | Multilayer Ceramic Capacitors |
| Series: | M-H |
| Class: | Class 2 |
| Product Type: | Ceramic Capacitors |
| Subcategory: | Capacitors |
| Product: | Automotive MLCCs |
| Qualification: | AEC-Q200 |
| Capacitance - nF: | 4700 nF |
| Capacitance: | 4.7 uF |
| Factory Pack Quantity: | 3000 |
| Case Code - mm: | 2012 |
| Tolerance: | 20 % |
| Length: | 2 mm |
| Voltage Rating DC: | 16 VDC |
| Height: | 1.25 mm |
| Width: | 1.2 mm |
| Package / Case: | 0805 (2012 metric) |
| Case Code - in: | 0805 |
| Unit Weight: | 0.000194 oz |
| Minimum Operating Temperature: | - 55 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 125 C |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
EMK212AB7475MGHT Price & Stock
Taiyo Yuden EMK212AB7475MGHT pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 963-EMK212AB7475MGHT | 1,666 | 1.89 | 1.01 | 0.748 | 0.552 | 0.510 | 2020-02-14T21:44:59Z |
| Chip One Stop Japan | C1S758100546785 | 3,000 | - | - | 0.620 | 0.500 | 0.480 | 2020-02-16T11:10:27Z |
| Verical | EMK212AB7475MGHT | 3,000 | - | - | - | 0.579 | 0.579 | 2020-02-16T17:58:43Z |
| Digi-Key | EMK212AB7475MGHT-ND | - | - | - | - | - | 0.534 | 2020-02-14T18:00:26Z |
| Avnet | EMK212AB7475MGHT | - | - | - | - | - | 0.442 | 2020-02-15T01:29:31Z |
| Chip Components | EMK212AB7475MGHT | 825,000 | - | - | - | - | - | 2019-12-23T02:38:24Z |
Alternate Names
Taiyo Yuden has several brands around the world that may have alternate names for EMK212AB7475MGHT due to regional differences or acquisition. EMK212AB7475MGHT may also be known as the following names:
- TAIYO
- TAI
- TAIYO YUDE
- TAIY
- TAIYO YUDEN CO LTD
- TAIYO YUDEN INC
- TYO
- TAIYO YUD
- TAIYO YUDEN INVERT
- Taiyo Yuden (USA) Inc
- TAIYO YUDEN COMP
- T-YUDEN
- Taiyo Yuden Components Div
- TAIYO YUDEN-XENTEK
- TAIYO YUDEN PTE LTD
- TAIYO YUDEN (VA)
- TAIYOYUDENCOMPANYLIMITED
- TAYOYUDEN
- TAIYO YUDEN (USA)
- Taiyo Yuden Europe GmbH
- TAIYO YUDEN (S) PT
- TAIYO(RoHS)
- TAIYO YUDEN EUROPE
- Taiwan Taiyo Yuden
- TAIYO YUDEN COMPANY LTD