- Mfr. #:
- EVAL5972D
- Description:
- Power Management IC Development Tools Eval Board for L5972
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Type: | Voltage Regulators - Switching Regulators |
|---|---|
| Manufacturer: | STMicroelectronics |
| Brand: | STMicroelectronics |
| Product Category: | Power Management IC Development Tools |
| Product Type: | Power Management IC Development Tools |
| RoHS: | N |
| Tool Is For Evaluation Of: | L5972D |
| Product: | Evaluation Boards |
| Series: | EVAL5972D |
| Subcategory: | Development Tools |
| Packaging: | Bulk |
| Dimensions: | 42 mm x 34 mm |
| Input Voltage: | 4.4 V to 36 V |
| Unit Weight: | 4 oz |
| Output Voltage: | 1.2 V to 35 V |
| Factory Pack Quantity: | 1 |
More Information
Request a quote EVAL5972D at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of EVAL5972D In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
EVAL5972D Price & Stock
STMicroelectronics EVAL5972D pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 497-4741-ND | - | 96.42 | 96.42 | 96.42 | 96.42 | 96.42 | 2020-01-16T20:39:22Z |
| element14 APAC | 1787139 | - | - | - | 104.80 | 104.80 | 104.80 | 2020-01-22T02:24:53Z |
| RS Components | 379999 | - | - | - | - | - | - | 2020-01-21T01:30:55Z |
| Avnet | EVAL5972D | - | - | - | - | - | - | 2020-01-22T02:01:03Z |
| Newark | 09R4591 | - | 90.63 | 90.63 | 90.63 | 90.63 | 90.63 | 2020-01-22T03:09:30Z |
| Dana Microsystems | EVAL5972D | 1,945 | - | - | - | - | - | 2020-01-18T23:04:15Z |
| Classic Components | EVAL5972D | 8 | - | - | - | - | - | 2020-01-08T00:13:17Z |
| North Star Micro | EVAL5972D | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
STMicroelectronics has several brands around the world that may have alternate names for EVAL5972D due to regional differences or acquisition. EVAL5972D may also be known as the following names:
- ST MICRO
- STM
- SGS
- SGS THOMSON
- INMOS
- SGS THOMPSON
- STMICROE
- STMICR
- SESCOSEM
- ST8
- ST MIC
- WAFERSCALE
- SGS-ATES
- STMICROELECTRON
- ST MICROELECTRONICS SEMI
- ST/SGS
- SGST
- THOMS
- STMICROELECT
- WAFERSCALE INTEGRATION INC
- STMICROEL
- SGS-Thomson Microelectronics
- ST MICROELECTRO
- SGS THOMP
- SGS/ST
- ST Microeletronics