- Mfr. #:
- EXQ125-48S12-R
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 100W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Product Category | Module |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Series | EXQ125 |
| Manufacturer | Artesyn Embedded Technologies |
| Current-Output-Max | 8.3A |
| Package-Case | 8-DIP Module, 1/4 Brick |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Voltage-Input-Min | 33V |
| Size-Dimension | 2.28" L x 1.45" W x 0.50" H (57.9mm x 36.8mm x 12.7mm) |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 100W |
| Voltage-Isolation | 1.5kV (1500V) |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.93 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Packaging | - |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
EXQ125-48S12-R is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
EXQ125-48S12-R Price & Stock
Emerson Network Power EXQ125-48S12-R pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | EXQ125-48S12-R | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Emerson Network Power has several brands around the world that may have alternate names for EXQ125-48S12-R due to regional differences or acquisition. EXQ125-48S12-R may also be known as the following names: