- Mfr. #:
- FR2DTA
- Description:
- DIODE GEN PURP 200V 2A SMB
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
|---|---|
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Diode-Type | Standard |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Supplier-Device-Package | SMB (DO-214AA) |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Package-Case | DO-214AA, SMB |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 5μA @ 200V |
| Capacitance-Vr-F | 50pF @ 4V, 1MHz |
| Current-Average-Rectified-Io | 2A |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 200V |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 150ns |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 1.3V @ 2A |
| Operating-Temperature-Junction | -50°C ~ 150°C |
| Series | - |
More Information
OMO is specialized in sourcing hard-to-find and obsolete parts. we have stock of FR2DTA at omo-ic.com. Email us to get the newest quotation lead time and stock availability.
FR2DTA Price & Stock
Sangdest Microelectronics FR2DTA pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | FR2DTASMC-ND | - | - | - | - | - | - | 2019-12-20T13:50:18Z |
Alternate Names
Sangdest Microelectronics has several brands around the world that may have alternate names for FR2DTA due to regional differences or acquisition. FR2DTA may also be known as the following names:
- SANGDEST
- SANGDEST MICROELECTRONICS (NANJING) CO LTD
- SMC-Diodess
- SANGDEST MICROELECTRONICS CO LTD
- SMC-Diodes
- Sangdest Microelectronic (Nanjing) Co Ltd