- Mfr. #:
- FR602
- Description:
- DIODE GEN PURP 100V 6A R-6
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Diode-Type | Standard |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Package-Case | R6, Axial |
| Supplier-Device-Package | R-6 |
| Product Category | IC Chips |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Current-Average-Rectified-Io | 6A |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 150ns |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 10μA @ 100V |
| Capacitance-Vr-F | 100pF @ 4V, 1MHz |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 100V |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 1.2V @ 6A |
| Operating-Temperature-Junction | -65°C ~ 125°C |
| Series | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
FR602 is available at OMO Electronic.We can offer FR602 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
FR602 Price & Stock
Sangdest Microelectronics FR602 pricing and available inventory.
Alternate Names
Sangdest Microelectronics has several brands around the world that may have alternate names for FR602 due to regional differences or acquisition. FR602 may also be known as the following names:
- SANGDEST
- SANGDEST MICROELECTRONICS (NANJING) CO LTD
- SMC-Diodess
- SANGDEST MICROELECTRONICS CO LTD
- SMC-Diodes
- Sangdest Microelectronic (Nanjing) Co Ltd