- Mfr. #:
- FR603
- Description:
- DIODE GEN PURP 200V 6A R-6
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Diode-Type | Standard |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Package-Case | R6, Axial |
| Supplier-Device-Package | R-6 |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Current-Average-Rectified-Io | 6A |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 200V |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 150ns |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 10μA @ 200V |
| Capacitance-Vr-F | 100pF @ 4V, 1MHz |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 1.2V @ 6A |
| Operating-Temperature-Junction | -65°C ~ 125°C |
| Series | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
FR603 is available at OMO Electronic.We can offer FR603 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
FR603 Price & Stock
Sangdest Microelectronics FR603 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| C Plus Electronics | FR603 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
Alternate Names
Sangdest Microelectronics has several brands around the world that may have alternate names for FR603 due to regional differences or acquisition. FR603 may also be known as the following names:
- SANGDEST
- SANGDEST MICROELECTRONICS (NANJING) CO LTD
- SMC-Diodess
- SANGDEST MICROELECTRONICS CO LTD
- SMC-Diodes
- Sangdest Microelectronic (Nanjing) Co Ltd