- Mfr. #:
- FR605
- Description:
- DIODE GEN PURP 600V 6A R-6
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Packaging | Tape & Reel (TR) |
| Diode-Type | Standard |
| Manufacturer | SMC Diode Solutions |
| Package-Case | R6, Axial |
| Supplier-Device-Package | R-6 |
| Speed | Fast Recovery = 200mA (Io) |
| Product Category | Diodes, Rectifiers - Single |
| Current-Average-Rectified-Io | 6A |
| Voltage-DC-Reverse-Vr-Max | 600V |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 250ns |
| Current-Reverse-Leakage-Vr | 10μA @ 600V |
| Capacitance-Vr-F | 100pF @ 4V, 1MHz |
| Voltage-Forward-Vf-Max-If | 1.2V @ 6A |
| Operating-Temperature-Junction | -65°C ~ 125°C |
| Series | - |
More Information
Part No. FR605 is now available at OMO. Request a quote of FR605 please use the request quote or email us a RFQ.
FR605 Price & Stock
Sangdest Microelectronics FR605 pricing and available inventory.
Alternate Names
Sangdest Microelectronics has several brands around the world that may have alternate names for FR605 due to regional differences or acquisition. FR605 may also be known as the following names:
- SANGDEST
- SANGDEST MICROELECTRONICS (NANJING) CO LTD
- SMC-Diodess
- SANGDEST MICROELECTRONICS CO LTD
- SMC-Diodes
- Sangdest Microelectronic (Nanjing) Co Ltd