- Mfr. #:
- GPSDM700/2500FFS
- Description:
- Antennas GPS LTE Direct Mount 3 cable feeds
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| RoHS: | Y |
|---|---|
| Polarization: | RHCP |
| Brand: | PulseLarsen Antennas |
| Manufacturer: | Pulse |
| Product: | Outdoor Antennas |
| Product Type: | Multiband Antennas |
| IP Rating: | IP65 |
| Series: | GPSDM700/2500 |
| Technology: | GPS |
| Application: | GPS |
| Antenna Connector Type: | FME Female, SMA Male |
| Termination Style: | Connector |
| Packaging: | Bulk |
| Subcategory: | Antennas |
| Product Category: | Antennas |
| Length: | 88.3 mm |
| Frequency Range: | 698 MHz to 960 MHz, 1.71 GHz to 2.17 GHz, 2.3 GHz to 2.7 GHz |
| Frequency: | 698 MHz to 960 MHz, 1.71 GHz to 2.17 GHz, 2.3 GHz to 2.7 GHz |
| Minimum Frequency: | 698 MHz |
| Impedance: | 50 Ohms |
| Cable Length: | 5.18 mm |
| Gain: | 3 dBi, 6 dBi |
| Number of Bands: | 3 Band |
| VSWR: | 2:1 |
| Factory Pack Quantity: | 24 |
| Maximum Frequency: | 2.7 GHz |
| Diameter: | 105.7 mm |
| Power Rating: | 10 W |
| Minimum Operating Temperature: | - 40 C |
| Maximum Operating Temperature: | + 85 C |
More Information
We can supply PulseLarsen Antennas GPSDM700/2500FFS, use the request quote form to request GPSDM700/2500FFS pirce, PulseLarsen Antennas Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
GPSDM700/2500FFS Price & Stock
Pulse GPSDM700/2500FFS pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 553-2709-ND | 4 | 458.76 | 435.82 | 392.81 | 392.81 | 392.81 | 2020-04-28T13:23:19Z |
| Arcadian | GPSDM700/2500FFS | 34 | - | - | - | - | - | 2020-04-28T15:13:03Z |
| Component Distributors Inc. | GPSDM700/2500FFS | - | 481.41 | 481.41 | 481.41 | 481.41 | 481.41 | 2020-04-28T06:25:53Z |
| Sager Electronics | GPSDM700/2500FFS | - | - | - | - | - | - | 2020-04-28T13:27:44Z |
| Avnet | GPSDM700/2500FFS | - | - | - | - | - | - | 2020-04-25T01:29:48Z |
| North Star Micro | GPSDM700/2500FFS | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Pulse has several brands around the world that may have alternate names for GPSDM700/2500FFS due to regional differences or acquisition. GPSDM700/2500FFS may also be known as the following names:
- FIL-MAG
- VALOR
- PULSE ENGINEERING
- PUL
- PULSE ELECTRONICS
- PULSE ENGINEERING INC
- TECHNITROL
- PULSE ENG
- Pulse Electronics Corporation
- VAL
- PUISE
- FIL
- VALOR ELEC COMP
- M-PULSE
- VALO
- VALR
- FII-MAG
- PULSE RESEARCH LAB
- Technitrol Inc
- VALOR ELECTRONICS
- PULSE ELE
- PULSE/VALOR
- PULSE ELECTRONICS CORP
- Pulse Specialty Components
- PULSE (VA)