- Mfr. #:
- GPVO-0.040-AC-0816
- Description:
- THERM PAD 406.4MMX203.2MM W/ADH
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Product Category | Thermal - Pads, Sheets |
|---|---|
| Material | Silicone Elastomer |
| Usage | Sheet |
| Shape | Rectangle |
| Color | Pink |
| Series | Gap PadR VO |
| Backing-Carrier | Fiberglass |
| Manufacturer | Bergquist |
| Adhesive | Adhesive - One Side |
| Outline | 406.40mm x 203.20mm |
| Thermal-Conductivity | 1.0 W/m-K |
| Thickness | 0.040" (1.02mm) |
| Thermal-Resistivity | - |
More Information
We can supply Bergquist GPVO-0.040-AC-0816, use the request quote form to request GPVO-0.040-AC-0816 pirce, Bergquist Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
GPVO-0.040-AC-0816 Price & Stock
Bergquist GPVO-0.040-AC-0816 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Mouser | 951-GPVO0.040AC0816 | 1 | 205.12 | 199.56 | 188.50 | 188.50 | 188.50 | 2019-11-29T21:26:08Z |
| Digi-Key | GPVO-0.040-AC-0816-ND | - | - | - | 168.89 | 168.89 | 168.89 | 2019-12-01T14:02:27Z |
| Quist | GPVO-0.040-AC-0816 | - | - | - | - | - | - | 2019-10-09T18:27:03Z |
| Nexxon | GPVO-0.040-AC-0816 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| North Star Micro | GPVO-0.040-AC-0816 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Bergquist has several brands around the world that may have alternate names for GPVO-0.040-AC-0816 due to regional differences or acquisition. GPVO-0.040-AC-0816 may also be known as the following names:
- BERGQUIST COMPANY
- BERGQUIST COMP
- THE BERGQUIST
- THE BERGQUIST COMPANY
- BERGQUIST CO
- BERGQUIS
- BERGQUIST COMPANY (THE)
- BERGQUIST COMPA
- BERGQUIST (UK) LIMITED
- Bergquist ITC
- BERGQUIST TOUCH PRODUCTS