- Mfr. #:
- IWD512
- Description:
- Module DC-DC 2-OUT 12V/-12V 0.5A/-0.5A 10W 5-Pin
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Features | SCP |
| Type | Isolated Module |
| Series | IWD |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Current-Output-Max | 500mA, 500mA |
| Voltage-Isolation | 500V |
| Voltage-Input-Max | 5.5V |
| Package-Case | 5-DIP Module |
| Voltage-Input-Min | 4.65V |
| Size-Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 10W |
| Efficiency | 0.8 |
| Operating-Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Voltage-Output-2 | -12V |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
parts# IWD512 is available at OMO Electronic, see description of IWD512 as below .
use the request quote form to request IWD512 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for IWD512 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
IWD512 Price & Stock
Bel Fuse IWD512 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Onlinecomponents.com | IWD512 | 38 | 768.89 | 678.44 | 678.44 | 678.44 | 678.44 | 2019-11-23T12:14:40Z |
| Verical | IWD512 | 36 | 827.08 | 764.61 | 764.61 | 764.61 | 764.61 | 2019-11-22T17:44:45Z |
| Master Electronics | IWD512 | 38 | 768.89 | 678.44 | 678.44 | 678.44 | 678.44 | 2019-11-23T09:58:07Z |
| Electro Sonic | IWD512 | 38 | 791.96 | 698.79 | 698.79 | 698.79 | 698.79 | 2019-11-23T09:25:56Z |
| LTL Group | 3152802 | 100 | - | - | - | - | - | 2019-11-15T08:57:11Z |
| Dana Microsystems | IWD512 | 1,990 | - | - | - | - | - | 2019-10-01T16:44:51Z |
| Touchstone Systems | IWD512 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-05T15:14:33Z |
| Sierra IC | IWD512 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
| North Star Micro | IWD512 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Bel Fuse has several brands around the world that may have alternate names for IWD512 due to regional differences or acquisition. IWD512 may also be known as the following names:
- BEL
- BEL FUSE INC
- BEL STEWART
- INNET
- BELL
- BELFUS
- BELF
- BEL STEWART CONNECTOR
- BEL FUSE LTD
- BEL STEWART CONNECTO
- BEL MAGNETIC SOLUTIONS
- Bel Power Products
- Bel Fuse - Circuit Protection
- BEL MAGNECTIC SOLUT
- BEL Group
- STEWART CONNECTOR SYSTEMS
- BEL FUSE INC (VA)
- BEL PATCH CORDS
- BEL ICM
- BEL STEWART CONN
- BEL STEWART GMBH
- STEWART C
- BEL FUSE / BEL STEWART
- BEL STEWART CONNECTORS
- Stewart Connector/Bel Fuse