- Mfr. #:
- IWD515
- Description:
- DC DC CONVERTER +/-15V 10W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Features | SCP |
| Type | Isolated Module |
| Series | IWD |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Voltage-Isolation | 500V |
| Voltage-Input-Max | 5.5V |
| Package-Case | 5-DIP Module |
| Voltage-Input-Min | 4.65V |
| Current-Output-Max | 375mA, 375mA |
| Size-Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Voltage-Output-1 | 15V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 10W |
| Efficiency | 0.82 |
| Operating-Temperature | -25°C ~ 85°C |
| Voltage-Output-2 | -15V |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
The price and lead time for IWD515 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
IWD515 Price & Stock
Power-One IWD515 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | IWD515 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
Alternate Names
Power-One has several brands around the world that may have alternate names for IWD515 due to regional differences or acquisition. IWD515 may also be known as the following names:
- IPD
- POW1
- P-ONE
- POWR
- POWER-ONE INC
- POWER-1
- POWER-ONE (VA)
- POWR_ONE