- Mfr. #:
- IWS2412
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 10W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Mounting-Type | Through Hole |
|---|---|
| Product Category | Module |
| Type | Isolated Module |
| Series | IWS |
| Packaging | Bulk |
| Manufacturer | Bel Power Solutions |
| Package-Case | 4-DIP Module |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Size-Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
| Current-Output-Max | 1A |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 10W |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Features | - |
| Voltage-Isolation | - |
| Operating-Temperature | - |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
| Applications | - |
| Efficiency |
More Information
The price and lead time for IWS2412 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
IWS2412 Price & Stock
Power-One IWS2412 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| North Star Micro | IWS2412 | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | IWS2412 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
Alternate Names
Power-One has several brands around the world that may have alternate names for IWS2412 due to regional differences or acquisition. IWS2412 may also be known as the following names:
- IPD
- POW1
- P-ONE
- POWR
- POWER-ONE INC
- POWER-1
- POWER-ONE (VA)
- POWR_ONE