- Mfr. #:
- IX6R11S6
- Description:
- IC BRIDGE DRIVER FOR N-CH MOSFET
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Package-Case | Surface Mount |
| Voltage-Supply-Analog | Non-Inverting |
| Data-Interface | Independent |
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | IC Chips |
| Type | Half-Bridge |
| S-N-Ratio-ADCs-DACs-db-Typ | 6V, 9.6V |
| Dynamic-Range-ADCs-DACs-db-Typ | 6A, 6A |
| Voltage-Supply-Digital | 600V |
| Operating-Temperature | 25ns, 17ns |
| Resolution-Bits | 2 |
| Supplier-Device-Package | 18-SOIC (0.295", 7.50mm Width) |
| Sigma-Delta | 10 V ~ 35 V |
| Mounting-Type | -40°C ~ 125°C (TA) |
| Series | - |
| Number-of-ADCs-DACs |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
IX6R11S6 is available at OMO Electronic.We can offer IX6R11S6 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
IX6R11S6 Price & Stock
IXYS IX6R11S6 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| NetroFlash | IX6R11S6 | 994 | - | - | - | - | - | 2020-03-02T23:12:20Z |
| Abacus Technologies | IX6R11S6 | 400 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Sierra IC | IX6R11S6 | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
| TransparentC | IX6R11S6 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| SemiconductorPLUS | IX6R11S6 | Contact | - | - | - | - | - | 2016-12-28T19:16:53Z |
Alternate Names
IXYS has several brands around the world that may have alternate names for IX6R11S6 due to regional differences or acquisition. IX6R11S6 may also be known as the following names:
- IXYS CORPORATION
- IXY
- IXYS CORP
- IXYS SEMICONDUCTOR
- IXYS Integrated Circuits Division
- IXYS Integrated Circuits/Clare
- IXYS GMBH
- IXYS-DIRECTED ENERGY
- IXYS Integrated Circuits Division Inc
- IXYS SEMICONDUCTOR GMBH
- IXYS (VA)
- IXYS CORPO
- IXYS Semiconducter GmbH
- IXYS SEMICONDUCTOR CORP
- IXYS INTEGCIRCUITS DIV(CLARE)
- IXYS Colorado (IXYS RF Division)
- IXYS SEMICOND
- IXYS Integrated Circuits
- Zilog/IXYS
- IXYSCOR
- Clare/LXYS Corporation
- IXYS-RF
- CP CLAIRE
- Clare (IXYS)
- IXYS CORPORATION|V