- Mfr. #:
- IXBT42N170A
- Description:
- IGBT 1700V 42A 357W TO268
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Packaging | Tube |
|---|---|
| Package-Case | TO-268-3, D3Pak (2 Leads + Tab), TO-268AA |
| Supplier-Device-Package | TO-268 |
| Mounting-Type | Surface Mount |
| Input-Type | Standard |
| Manufacturer | IXYS |
| Product Category | IGBTs - Single |
| Series | BIMOSFET |
| Test-Condition | 850V, 21A, 1 Ohm, 15V |
| Vce-on-Max-Vge-Ic | 6V @ 15V, 21A |
| Current-Collector-Ic-Max | 42A |
| Power-Max | 357W |
| Reverse-Recovery-Time-trr | 330ns |
| Switching-Energy | 3.43mJ (on), 430μJ (off) |
| Current-Collector-Pulsed-Icm | 265A |
| Td-on-off-25°C | 19ns/200ns |
| Gate-Charge | 188nC |
| Voltage-Collector-Emitter-Breakdown-Max | 1700V |
| IGBT-Type | - |
More Information
parts# IXBT42N170A is available at OMO Electronic, see description of IXBT42N170A as below .
use the request quote form to request IXBT42N170A price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for IXBT42N170A depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
IXBT42N170A Price & Stock
IXYS IXBT42N170A pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | IXBT42N170A-ND | - | - | - | 128.11 | 128.11 | 128.11 | 2020-04-01T13:21:52Z |
| Sourceability | IXBT42N170A | 90 | - | - | - | - | - | 2020-03-03T19:24:07Z |
| J2 Sourcing | IXBT 42N170A | 90 | - | - | - | - | - | 2020-02-12T09:27:17Z |
| TME | IXBT42N170A | - | 150.39 | 119.54 | 107.97 | 107.97 | 107.97 | 2020-04-01T09:12:01Z |
| Abacus Technologies | IXBT42N170A | 200 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| North Star Micro | IXBT42N170A | Contact | - | - | - | - | - | 2015-05-20T05:52:12Z |
| TransparentC | IXBT42N170A | Contact | - | - | - | - | - | 2016-01-28T17:08:50Z |
| Sierra IC | IXBT42N170A | Contact | - | - | - | - | - | 2020-03-06T17:01:28Z |
Alternate Names
IXYS has several brands around the world that may have alternate names for IXBT42N170A due to regional differences or acquisition. IXBT42N170A may also be known as the following names:
- IXYS CORPORATION
- IXY
- IXYS CORP
- IXYS SEMICONDUCTOR
- IXYS Integrated Circuits Division
- IXYS Integrated Circuits/Clare
- IXYS GMBH
- IXYS-DIRECTED ENERGY
- IXYS Integrated Circuits Division Inc
- IXYS SEMICONDUCTOR GMBH
- IXYS (VA)
- IXYS CORPO
- IXYS Semiconducter GmbH
- IXYS SEMICONDUCTOR CORP
- IXYS INTEGCIRCUITS DIV(CLARE)
- IXYS Colorado (IXYS RF Division)
- IXYS SEMICOND
- IXYS Integrated Circuits
- Zilog/IXYS
- IXYSCOR
- Clare/LXYS Corporation
- IXYS-RF
- CP CLAIRE
- Clare (IXYS)
- IXYS CORPORATION|V