- Mfr. #:
- JCA0205D01
- Description:
- DC DC CONVERTER +/-5V 2W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Series | JCA |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Voltage-Input-Max | 9V |
| Voltage-Output-1 | 5V |
| Voltage-Input-Min | 4.5V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 2W |
| Package-Case | 24-DIP Module (8 Leads) |
| Current-Output-Max | 200mA, 200mA |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Voltage-Isolation | 1.5kV (1500V) |
| Size-Dimension | 1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 10.0mm) |
| Efficiency | 0.74 |
| Voltage-Output-2 | -5V |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
JCA0205D01 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
JCA0205D01 Price & Stock
XP Power JCA0205D01 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1470-1656-5-ND | 2 | 142.42 | 133.88 | 119.64 | 119.64 | 119.64 | 2019-12-12T13:48:06Z |
| RS Components | 1228664 | 200 | 138.80 | 124.92 | 111.04 | 111.04 | 111.04 | 2019-12-12T13:15:02Z |
| RS Components | 1228664P | 200 | - | 124.92 | 111.04 | 111.04 | 111.04 | 2019-12-12T13:15:02Z |
| RS Components | 1619057 | - | - | - | 120.05 | 120.05 | 120.05 | 2019-12-12T13:15:02Z |
| element14 APAC | 1289150 | 5 | 141.58 | 127.42 | 113.26 | 113.26 | 113.26 | 2019-12-12T14:50:29Z |
| Mouser | 209-JCA0205D01 | - | 142.42 | 133.84 | 119.64 | 119.64 | 119.64 | 2019-12-11T22:20:01Z |
| Farnell | 1289150 | 7 | 157.64 | 148.20 | 132.45 | 132.45 | 132.45 | 2019-12-13T02:58:26Z |
| Newark | 24M3071 | 5 | 151.24 | 142.19 | 127.05 | 127.05 | 127.05 | 2019-12-12T03:47:55Z |
| Allied Electronics & Automation | 70809583 | - | - | - | 128.14 | 128.14 | 128.14 | 2019-12-12T11:45:02Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCA0205D01 due to regional differences or acquisition. JCA0205D01 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD