- Mfr. #:
- JCA0212D02
- Description:
- DC DC CONVERTER +/-12V 2W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Series | JCA |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Current-Output-Max | 85mA, 85mA |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 2W |
| Package-Case | 24-DIP Module (8 Leads) |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Voltage-Input-Max | 18V |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Voltage-Isolation | 1.5kV (1500V) |
| Size-Dimension | 1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 10.0mm) |
| Efficiency | 0.74 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | -12V |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
The price and lead time for JCA0212D02 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
JCA0212D02 Price & Stock
XP Power JCA0212D02 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1470-1664-5-ND | 26 | 141.73 | 133.23 | 119.06 | 119.06 | 119.06 | 2020-01-31T16:12:59Z |
| RS Components | 1228670 | 149 | 155.96 | 140.37 | 124.77 | 124.77 | 124.77 | 2020-01-31T14:41:04Z |
| RS Components | 1228670P | 149 | - | 140.37 | 124.77 | 124.77 | 124.77 | 2020-01-31T14:41:04Z |
| RS Components | 1673081 | - | - | - | 153.55 | 153.55 | 153.55 | 2020-01-31T14:41:04Z |
| Mouser | 209-JCA0212D02 | 27 | 141.73 | 133.19 | 119.06 | 119.06 | 119.06 | 2020-01-31T21:51:08Z |
| element14 APAC | 1289158 | - | 142.96 | 128.67 | 114.37 | 114.37 | 114.37 | 2020-02-01T02:24:55Z |
| Farnell | 1289158 | - | 81.01 | 81.01 | 81.01 | 81.01 | 81.01 | 2020-02-01T02:54:58Z |
| Allied Electronics & Automation | 70809591 | - | - | - | 127.52 | 127.52 | 127.52 | 2020-02-02T11:51:28Z |
| Abacus Technologies | JCA0212D02 | 107 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | JCA0212D02 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCA0212D02 due to regional differences or acquisition. JCA0212D02 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD