- Mfr. #:
- JCA0305D03
- Description:
- DC DC CONVERTER +/-15V 3W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Series | JCA |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Voltage-Input-Max | 9V |
| Voltage-Input-Min | 4.5V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 3W |
| Package-Case | 24-DIP Module (8 Leads) |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Voltage-Output-1 | 15V |
| Current-Output-Max | 100mA, 100mA |
| Voltage-Isolation | 1.5kV (1500V) |
| Size-Dimension | 1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 10.0mm) |
| Efficiency | 0.73 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | -15V |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: JCA0305D03 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy JCA0305D03,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
JCA0305D03 Price & Stock
XP Power JCA0305D03 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1470-1686-5-ND | 27 | 165.99 | 156.03 | 139.43 | 139.43 | 139.43 | 2019-11-05T08:09:07Z |
| RS Components | 1228687 | 7 | 143.12 | 128.84 | 114.55 | 114.55 | 114.55 | 2019-11-17T15:41:52Z |
| RS Components | 1228687P | 7 | - | 128.84 | 114.55 | 114.55 | 114.55 | 2019-11-17T15:41:52Z |
| RS Components | 1619065 | - | - | - | 108.99 | 108.99 | 108.99 | 2019-11-17T15:41:52Z |
| element14 APAC | 1289183 | - | 147.30 | 132.57 | 117.83 | 117.83 | 117.83 | 2019-11-16T14:29:47Z |
| Mouser | 209-JCA0305D03 | - | 136.66 | 128.46 | 114.80 | 114.80 | 114.80 | 2019-11-05T08:09:07Z |
| Allied Electronics & Automation | 70809613 | - | - | - | 123.00 | 123.00 | 123.00 | 2019-11-17T11:22:27Z |
| Quest | JCA0305D03 | 5 | 95.66 | 95.66 | 95.66 | 95.66 | 95.66 | 2019-11-16T11:02:42Z |
| Abacus Technologies | JCA0305D03 | 107 | - | - | - | - | - | 2019-11-14T23:53:16Z |
| C Plus Electronics | JCA0305D03 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-05-06T19:06:36Z |
| Sierra IC | JCA0305D03 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCA0305D03 due to regional differences or acquisition. JCA0305D03 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD