- Mfr. #:
- JCA0312S05
- Description:
- DC DC CONVERTER 5V 3W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Series | JCA |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Current-Output-Max | 600mA |
| Voltage-Output-1 | 5V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 3W |
| Package-Case | 24-DIP Module (7 Leads) |
| Voltage-Input-Max | 18V |
| Voltage-Isolation | 1.5kV (1500V) |
| Size-Dimension | 1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 10.0mm) |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.75 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Part No. JCA0312S05 is now available at OMO. Request a quote of JCA0312S05 please use the request quote or email us a RFQ.
JCA0312S05 Price & Stock
XP Power JCA0312S05 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1470-1695-5-ND | 19 | 130.15 | 122.34 | 109.33 | 109.33 | 109.33 | 2019-12-06T13:57:52Z |
| RS Components | 1228695 | 12 | 109.39 | 104.00 | 92.42 | 92.42 | 92.42 | 2019-12-06T18:58:45Z |
| RS Components | 1228695P | 12 | - | 104.00 | 92.42 | 92.42 | 92.42 | 2019-12-06T18:58:45Z |
| RS Components | 1673091 | - | - | - | 127.50 | 127.50 | 127.50 | 2019-12-06T18:58:45Z |
| Mouser | 209-JCA0312S05 | 16 | 130.15 | 122.34 | 109.33 | 109.33 | 109.33 | 2019-12-06T22:54:47Z |
| element14 APAC | 1289186 | 16 | 165.45 | 155.53 | 138.98 | 138.98 | 138.98 | 2019-12-07T02:23:55Z |
| Farnell | 1289186 | 51 | 128.46 | 120.69 | 112.29 | 112.29 | 112.29 | 2019-12-07T02:54:59Z |
| Newark | 24M3109 | 16 | 126.21 | 118.54 | 110.31 | 110.31 | 110.31 | 2019-12-07T03:43:26Z |
| Allied Electronics & Automation | 70809622 | - | - | - | 117.14 | 117.14 | 117.14 | 2019-12-07T12:12:17Z |
| Abacus Technologies | JCA0312S05 | 107 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | JCA0312S05 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCA0312S05 due to regional differences or acquisition. JCA0312S05 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD