- Mfr. #:
- JCA0412D02
- Description:
- DC DC CONVERTER +/-12V 4W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Series | JCA |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 4W |
| Package-Case | 24-DIP Module (8 Leads) |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Voltage-Input-Max | 18V |
| Current-Output-Max | 170mA, 170mA |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Voltage-Isolation | 1.5kV (1500V) |
| Size-Dimension | 1.00" L x 0.80" W x 0.39" H (25.4mm x 20.3mm x 10.0mm) |
| Efficiency | 0.83 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | -12V |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
1.Please confirm the detail which include the part No. and the manufacturer of the products when ordering.
2.If you have bill of material(BOM) list require to quote. You could send to our email.
3.You can email us to change the order details before shipment.
4. Orders cannot be canceled after shipping the packages.
JCA0412D02 Price & Stock
XP Power JCA0412D02 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1470-1720-5-ND | 34 | 219.65 | 206.47 | 184.50 | 184.50 | 184.50 | 2019-12-12T13:48:06Z |
| RS Components | 1228712 | 272 | 225.31 | 202.76 | 180.20 | 180.20 | 180.20 | 2019-12-12T22:59:21Z |
| RS Components | 1228712P | 272 | - | 202.76 | 180.20 | 180.20 | 180.20 | 2019-12-12T22:59:21Z |
| RS Components | 1619051 | - | - | - | 146.82 | 146.82 | 146.82 | 2019-12-12T22:59:21Z |
| Mouser | 209-JCA0412D02 | 38 | 219.65 | 206.47 | 184.50 | 184.50 | 184.50 | 2019-12-11T22:20:01Z |
| element14 APAC | 1337108 | - | 205.69 | 185.15 | 164.55 | 164.55 | 164.55 | 2019-12-13T14:46:08Z |
| Farnell | 1337108 | - | 99.74 | 99.74 | 99.74 | 99.74 | 99.74 | 2019-12-13T02:58:26Z |
| Newark | 32M6370 | - | - | - | 184.50 | 184.50 | 184.50 | 2019-12-13T03:49:21Z |
| Allied Electronics & Automation | 70809647 | - | - | - | 197.68 | 197.68 | 197.68 | 2019-12-13T11:48:39Z |
| Quest | JCA0412D02 | - | - | - | - | - | - | 2019-12-13T11:13:21Z |
| Abacus Technologies | JCA0412D02 | 107 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | JCA0412D02 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCA0412D02 due to regional differences or acquisition. JCA0412D02 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD