- Mfr. #:
- JCB0312S12
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 3W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Series | JCB |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 3W |
| Current-Output-Max | 250mA |
| Package-Case | 24-DIP Module (14 Leads) |
| Voltage-Input-Max | 18V |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Voltage-Isolation | 1.5kV (1500V) |
| Size-Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.79 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Part No. JCB0312S12 is now available at OMO. Request a quote of JCB0312S12 please use the request quote or email us a RFQ.
JCB0312S12 Price & Stock
XP Power JCB0312S12 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| RS Components | 1228070 | 5 | 91.88 | 82.71 | 73.54 | 73.54 | 73.54 | 2020-01-08T20:46:30Z |
| RS Components | 1228070P | 5 | - | 82.71 | 73.54 | 73.54 | 73.54 | 2020-01-08T20:46:30Z |
| RS Components | 1672962 | - | - | 93.00 | 93.00 | 93.00 | 93.00 | 2020-01-08T20:46:30Z |
| Digi-Key | 1470-1809-5-ND | - | - | 86.60 | 86.60 | 86.60 | 86.60 | 2020-01-09T13:59:11Z |
| Mouser | 209-JCB0312S12 | - | 92.13 | 86.57 | 77.39 | 77.39 | 77.39 | 2020-01-08T23:39:54Z |
| element14 APAC | 1859107 | - | 91.88 | 82.71 | 73.54 | 73.54 | 73.54 | 2020-01-10T02:14:04Z |
| Farnell | 1859107 | - | 87.56 | 84.02 | 80.57 | 80.57 | 80.57 | 2020-01-09T02:52:18Z |
| Allied Electronics & Automation | 70809733 | - | - | 86.64 | 82.88 | 82.88 | 82.88 | 2020-01-09T11:16:21Z |
| Abacus Technologies | JCB0312S12 | 107 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Nexxon | JCB0312S12 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCB0312S12 due to regional differences or acquisition. JCB0312S12 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD