- Mfr. #:
- JCE0312D15
- Description:
- DC DC CONVERTER +/-15V 3W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | SCP |
| Series | JCE |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 3W |
| Package-Case | 24-DIP Module (8 Leads) |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Voltage-Input-Max | 18V |
| Voltage-Output-1 | 15V |
| Current-Output-Max | 100mA, 100mA |
| Voltage-Isolation | 1.5kV (1500V) |
| Size-Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Efficiency | 0.81 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | -15V |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Part No. JCE0312D15 is now available at OMO. Request a quote of JCE0312D15 please use the request quote or email us a RFQ.
JCE0312D15 Price & Stock
XP Power JCE0312D15 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1470-2895-5-ND | 27 | 101.16 | 95.09 | 84.98 | 84.98 | 84.98 | 2019-12-15T13:49:08Z |
| Mouser | 209-JCE0312D15 | - | 101.16 | 95.09 | 84.97 | 84.97 | 84.97 | 2019-12-13T20:59:41Z |
| element14 APAC | 2475928 | - | 97.26 | 92.46 | 87.55 | 87.55 | 87.55 | 2019-12-14T02:30:41Z |
| RS Components | 1226162 | - | 97.26 | 92.46 | 82.63 | 82.63 | 82.63 | 2019-12-15T19:35:06Z |
| RS Components | 1226162P | - | - | 92.46 | 82.63 | 82.63 | 82.63 | 2019-12-15T19:35:06Z |
| RS Components | 1672035 | - | - | 116.30 | 116.30 | 116.30 | 116.30 | 2019-12-15T19:35:06Z |
| Newark | 44Y5586 | 10 | 101.16 | 95.09 | 84.97 | 84.97 | 84.97 | 2019-12-14T03:45:28Z |
| Farnell | 2475928 | - | 111.42 | 104.79 | 94.23 | 94.23 | 94.23 | 2019-12-14T02:46:16Z |
| Allied Electronics & Automation | 70809874 | - | - | 95.09 | 91.04 | 91.04 | 91.04 | 2019-12-15T11:55:57Z |
| Sierra IC | JCE0312D15 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCE0312D15 due to regional differences or acquisition. JCE0312D15 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD