- Mfr. #:
- JCE0324S05
- Description:
- DC DC CONVERTER 5V 3W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | SCP |
| Series | JCE |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Current-Output-Max | 600mA |
| Voltage-Output-1 | 5V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 3W |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Package-Case | 24-DIP Module (7 Leads) |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Voltage-Isolation | 1.5kV (1500V) |
| Size-Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.77 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
JCE0324S05 is available at OMO Electronic.We can offer JCE0324S05 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
JCE0324S05 Price & Stock
XP Power JCE0324S05 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1470-2907-5-ND | 29 | 94.01 | 88.37 | 78.97 | 78.97 | 78.97 | 2019-11-12T13:34:26Z |
| Mouser | 209-JCE0324S05 | 18 | 94.01 | 88.33 | 78.93 | 78.93 | 78.93 | 2019-11-12T00:04:50Z |
| RS Components | 1226186 | - | 102.31 | 92.42 | 81.43 | 81.43 | 81.43 | 2019-11-12T20:59:02Z |
| RS Components | 1226186P | - | - | 92.42 | 81.43 | 81.43 | 81.43 | 2019-11-12T20:59:02Z |
| RS Components | 1618908 | - | - | 78.01 | 78.01 | 78.01 | 78.01 | 2019-11-12T20:59:02Z |
| element14 APAC | 2475931 | - | 102.31 | 92.42 | 81.43 | 81.43 | 81.43 | 2019-11-13T02:02:16Z |
| Newark | 44Y5610 | - | - | 88.40 | 79.00 | 79.00 | 79.00 | 2019-11-13T02:44:34Z |
| Farnell | 2475931 | - | 99.35 | 93.40 | 83.94 | 83.94 | 83.94 | 2019-11-12T02:33:51Z |
| Allied Electronics & Automation | 70809898 | - | - | 88.40 | 84.61 | 84.61 | 84.61 | 2019-11-12T14:41:42Z |
| Sierra IC | JCE0324S05 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCE0324S05 due to regional differences or acquisition. JCE0324S05 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD