- Mfr. #:
- JCG1212S05
- Description:
- DC DC CONVERTER 5V 12W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Series | JCG |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Voltage-Output-1 | 5V |
| Package-Case | 24-DIP Module (8 Leads) |
| Current-Output-Max | 2.4A |
| Voltage-Input-Max | 18V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 12W |
| Voltage-Isolation | 1.6kV (1600V) |
| Size-Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.89 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
JCG1212S05 is available at OMO Electronic.We can offer JCG1212S05 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
JCG1212S05 Price & Stock
XP Power JCG1212S05 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1470-1950-5-ND | 96 | 211.38 | 198.70 | 177.56 | 177.56 | 177.56 | 2019-12-05T14:01:16Z |
| RS Components | 1228176 | 4 | 248.88 | 236.25 | 222.97 | 222.97 | 222.97 | 2019-12-05T19:25:27Z |
| RS Components | 1228176P | 4 | - | 236.25 | 222.97 | 222.97 | 222.97 | 2019-12-05T19:25:27Z |
| RS Components | 1672913 | - | - | 232.80 | 232.80 | 232.80 | 232.80 | 2019-12-05T19:25:27Z |
| Mouser | 209-JCG1212S05 | 30 | 211.38 | 198.70 | 177.56 | 177.56 | 177.56 | 2019-12-04T22:16:49Z |
| element14 APAC | 1637894 | 12 | 248.88 | 236.25 | 222.97 | 222.97 | 222.97 | 2019-12-06T02:14:49Z |
| Farnell | 1637894 | 12 | 228.98 | 215.26 | 193.65 | 193.65 | 193.65 | 2019-12-04T14:52:07Z |
| Newark | 08P1160 | 12 | 224.42 | 210.96 | 189.82 | 189.82 | 189.82 | 2019-12-05T16:05:56Z |
| Allied Electronics & Automation | 70809960 | - | - | 198.70 | 190.24 | 190.24 | 190.24 | 2019-12-05T11:26:57Z |
| Abacus Technologies | JCG1212S05 | 107 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Sierra IC | JCG1212S05 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCG1212S05 due to regional differences or acquisition. JCG1212S05 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD