- Mfr. #:
- JCG1212S2V5
- Description:
- DC DC CONVERTER 2.5V 12W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Series | JCG |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Current-Output-Max | 3.5A |
| Package-Case | 24-DIP Module (8 Leads) |
| Voltage-Output-1 | 2.5V |
| Voltage-Input-Max | 18V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 12W |
| Voltage-Isolation | 1.6kV (1600V) |
| Size-Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.85 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Images are for reference only. Mfr. #: JCG1212S2V5 is in stock.
See Product Specifications for more details.
If you are interested to buy JCG1212S2V5,Just Email us. [email protected], our sales team will reply you within 24 hours
JCG1212S2V5 Price & Stock
XP Power JCG1212S2V5 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | JCG1212S2V5-ND | - | - | 198.48 | 198.48 | 198.48 | 198.48 | 2019-12-09T13:47:02Z |
| element14 APAC | 1637892 | - | 246.49 | 228.13 | 214.20 | 214.20 | 214.20 | 2019-12-10T02:10:40Z |
| Mouser | 209-JCG1212S2V5 | - | 211.15 | 198.48 | 177.37 | 177.37 | 177.37 | 2019-12-09T23:33:19Z |
| Newark | 04R8657 | - | - | 198.48 | 177.37 | 177.37 | 177.37 | 2019-12-07T03:43:26Z |
| Farnell | 1637892 | - | 214.97 | 206.35 | 202.09 | 202.09 | 202.09 | 2019-12-09T15:12:07Z |
| Allied Electronics & Automation | 70809963 | - | - | 198.48 | 190.04 | 190.04 | 190.04 | 2019-12-09T12:01:36Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCG1212S2V5 due to regional differences or acquisition. JCG1212S2V5 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD