- Mfr. #:
- JCG1548D15
- Description:
- DC DC CONVERTER +/-15V 15W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Series | JCG |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Current-Output-Max | 500mA, 500mA |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Package-Case | 24-DIP Module (9 Leads) |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 15W |
| Voltage-Output-1 | 15V |
| Voltage-Isolation | 1.6kV (1600V) |
| Size-Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Efficiency | 0.9 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | -15V |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
parts# JCG1548D15 is available at OMO Electronic, see description of JCG1548D15 as below .
use the request quote form to request JCG1548D15 price and lead time.
Buy Electronic Components at omo-ic.com .we are an independent distributor of electronic components with extensive inventory in stock.
The price and lead time for JCG1548D15 depend on the quantity required, availability and warehouse location. Contact us today and our sales team will send you quotation soon.
JCG1548D15 Price & Stock
XP Power JCG1548D15 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | JCG1548D15-ND | - | - | 205.50 | 205.50 | 205.50 | 205.50 | 2019-12-26T13:58:44Z |
| Mouser | 209-JCG1548D15 | - | 218.62 | 205.47 | 183.64 | 183.64 | 183.64 | 2019-12-25T18:16:01Z |
| element14 APAC | 2099444 | - | 310.49 | 287.01 | 265.19 | 265.19 | 265.19 | 2019-12-27T02:13:17Z |
| Farnell | 2099444 | - | 240.72 | 234.41 | 234.32 | 234.32 | 234.32 | 2019-12-27T03:00:54Z |
| Allied Electronics & Automation | 70809992 | - | - | 205.54 | 196.72 | 196.72 | 196.72 | 2019-12-27T12:06:06Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCG1548D15 due to regional differences or acquisition. JCG1548D15 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD