- Mfr. #:
- JCH1012D05
- Description:
- DC DC CONVERTER +/-5V 10W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OCP, SCP |
| Series | JCH |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Voltage-Output-1 | 5V |
| Package-Case | 5-DIP Module |
| Size-Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Current-Output-Max | 1A, 1A |
| Voltage-Input-Max | 18V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 10W |
| Voltage-Isolation | 1.5kV (1500V) |
| Efficiency | 0.82 |
| Voltage-Output-2 | -5V |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
JCH1012D05 is available at OMO Electronic.We can offer JCH1012D05 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
JCH1012D05 Price & Stock
XP Power JCH1012D05 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1470-1964-5-ND | 41 | 39.39 | 37.03 | 33.09 | 33.09 | 33.09 | 2020-01-16T07:03:51Z |
| RS Components | 1228196 | 9 | 39.41 | 35.47 | 32.29 | 32.29 | 32.29 | 2020-03-17T03:08:42Z |
| RS Components | 1228196P | 9 | - | 35.47 | 32.29 | 32.29 | 32.29 | 2020-03-17T03:08:42Z |
| RS Components | 1672933 | - | 377.58 | 377.58 | 377.58 | 377.58 | 377.58 | 2020-03-17T03:08:42Z |
| Mouser | 209-JCH1012D05 | 13 | 36.49 | 34.30 | 30.65 | 30.65 | 30.65 | 2020-03-17T21:50:53Z |
| element14 APAC | 1435507 | - | 40.18 | 37.78 | 33.76 | 33.76 | 33.76 | 2020-03-12T13:48:22Z |
| Newark | 04R8674 | - | 36.49 | 34.30 | 30.65 | 30.65 | 30.65 | 2020-03-17T21:50:54Z |
| Farnell | 1435507 | - | - | 41.89 | 41.89 | 41.89 | 41.89 | 2020-03-18T01:44:10Z |
| Allied Electronics & Automation | 70809998 | - | - | 34.30 | 32.84 | 32.84 | 32.84 | 2020-03-17T10:44:26Z |
| Abacus Technologies | JCH1012D05 | 107 | - | - | - | - | - | 2020-02-24T20:07:32Z |
| Nexxon | JCH1012D05 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCH1012D05 due to regional differences or acquisition. JCH1012D05 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD