- Mfr. #:
- JCJ1012S12
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 10W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OCP, OVP, SCP |
| Series | JCJ |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Current-Output-Max | 833mA |
| Voltage-Input-Max | 18V |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Package-Case | 11-DIP Module (8 Leads) |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 10W |
| Voltage-Isolation | 1.5kV (1500V) |
| Size-Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.87 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is a global distributor of hard-to-find and obsolete parts.
JCJ1012S12 is available at OMO Electronic.We can offer JCJ1012S12 for competitive price in the global market, please send us a quotation request for pricing.
JCJ1012S12 Price & Stock
XP Power JCJ1012S12 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1470-1982-5-ND | 30 | 189.88 | 178.49 | 159.50 | 159.50 | 159.50 | 2019-11-29T13:46:46Z |
| RS Components | 1227401 | 4 | 220.32 | 198.28 | 176.24 | 176.24 | 176.24 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| RS Components | 1227401P | 4 | - | 198.28 | 176.24 | 176.24 | 176.24 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| RS Components | 1672533 | - | - | 210.60 | 210.60 | 210.60 | 210.60 | 2019-11-25T20:29:32Z |
| Mouser | 209-JCJ1012S12 | 5 | 189.88 | 178.49 | 159.50 | 159.50 | 159.50 | 2019-11-27T21:58:22Z |
| element14 APAC | 1637872 | 9 | 220.32 | 198.28 | 176.24 | 176.24 | 176.24 | 2019-11-29T02:11:47Z |
| Farnell | 1637872 | 11 | 202.09 | 190.00 | 169.71 | 169.71 | 169.71 | 2019-11-29T15:11:42Z |
| Newark | 08P1203 | 9 | 206.62 | 194.17 | 173.56 | 173.56 | 173.56 | 2019-11-29T03:12:41Z |
| Allied Electronics & Automation | 70810045 | - | - | 178.49 | 170.89 | 170.89 | 170.89 | 2019-11-29T11:48:47Z |
| Abacus Technologies | JCJ1012S12 | 107 | - | - | - | - | - | 2019-11-23T00:03:16Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCJ1012S12 due to regional differences or acquisition. JCJ1012S12 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD