- Mfr. #:
- JCJ1024S12
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 10W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OCP, OVP, SCP |
| Series | JCJ |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Current-Output-Max | 833mA |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Package-Case | 11-DIP Module (8 Leads) |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 10W |
| Voltage-Isolation | 1.5kV (1500V) |
| Size-Dimension | 1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm) |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.88 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
The price and lead time for JCJ1024S12 depending on the quantity required Please send your request to us, Our sales team will provide you price and delivery within 24 hours, We look forward to work with you.
JCJ1024S12 Price & Stock
XP Power JCJ1024S12 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1470-1985-5-ND | 311 | 211.39 | 198.70 | 177.57 | 177.57 | 177.57 | 2019-12-04T13:59:38Z |
| RS Components | 1227405 | 30 | 229.33 | 206.40 | 183.46 | 183.46 | 183.46 | 2019-12-02T13:21:31Z |
| RS Components | 1227405P | 30 | - | 206.40 | 183.46 | 183.46 | 183.46 | 2019-12-02T13:21:31Z |
| RS Components | 1672427 | - | - | 253.60 | 253.60 | 253.60 | 253.60 | 2019-12-02T13:21:31Z |
| Mouser | 209-JCJ1024S12 | 31 | 211.39 | 198.70 | 177.56 | 177.56 | 177.56 | 2019-12-04T22:16:49Z |
| element14 APAC | 1637880 | - | 233.92 | 210.53 | 187.13 | 187.13 | 187.13 | 2019-12-05T02:19:08Z |
| Newark | 04R8725 | - | - | 198.70 | 177.56 | 177.56 | 177.56 | 2019-12-05T03:47:05Z |
| Farnell | 1637880 | - | 228.78 | 215.09 | 192.13 | 192.13 | 192.13 | 2019-12-04T14:52:07Z |
| Allied Electronics & Automation | 70810052 | - | - | 198.70 | 190.25 | 190.25 | 190.25 | 2019-12-05T11:26:57Z |
| Sierra IC | JCJ1024S12 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-09-03T21:05:22Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCJ1024S12 due to regional differences or acquisition. JCJ1024S12 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD