- Mfr. #:
- JCK1512D03
- Description:
- DC DC CONVERTER +/-3.3V 15W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | OCP, SCP, UVLO |
| Series | JCK |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Package-Case | 5-DIP Module |
| Voltage-Output-1 | 3.3V |
| Size-Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Voltage-Input-Max | 18V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 15W |
| Voltage-Isolation | 1.5kV (1500V) |
| Current-Output-Max | 1.5A, 1.5A |
| Efficiency | 0.82 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | -3.3V |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Request a quote JCK1512D03 at omo-ic.com. All items are new and The excellent quality and guaranteed services of JCK1512D03 In Stock for Sale, Check stock quantity and pricing, view product specifications or email us.
JCK1512D03 Price & Stock
XP Power JCK1512D03 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | JCK1512D03-ND | - | - | 204.11 | 204.11 | 204.11 | 204.11 | 2020-02-26T13:55:30Z |
| Mouser | 209-JCK1512D03 | - | 217.14 | 204.11 | 182.40 | 182.40 | 182.40 | 2020-02-26T23:26:38Z |
| Farnell | 1738223 | - | 222.91 | 213.97 | 209.55 | 209.55 | 209.55 | 2020-02-27T03:38:02Z |
| Allied Electronics & Automation | 70810063 | - | - | 204.11 | 195.43 | 195.43 | 195.43 | 2020-02-26T11:46:17Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCK1512D03 due to regional differences or acquisition. JCK1512D03 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD