- Mfr. #:
- JCK2024D12
- Description:
- DC DC CONVERTER +/-12V 20W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Series | JCK |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Current-Output-Max | 835mA, 835mA |
| Package-Case | 6-DIP Module |
| Voltage-Input-Max | 36V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 20W |
| Size-Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Voltage-Input-Min | 18V |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Voltage-Isolation | 1.6kV (1600V) |
| Efficiency | 0.9 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | -12V |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
We can supply XP Power JCK2024D12, use the request quote form to request JCK2024D12 pirce, XP Power Datasheet PDF and lead time.omo-ic.com is a professional electronic components distributor. With 3+ Million line items of available electronic components can ship in short lead-time, over 250 thousand part numbers of electronic components in stock for immediately delivery.
JCK2024D12 Price & Stock
XP Power JCK2024D12 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | JCK2024D12-ND | - | - | 259.42 | 259.42 | 259.42 | 259.42 | 2019-12-30T13:58:02Z |
| RS Components | 1227426 | - | 341.23 | 307.13 | 273.00 | 273.00 | 273.00 | 2019-12-30T17:38:47Z |
| RS Components | 1227426P | - | - | 307.13 | 273.00 | 273.00 | 273.00 | 2019-12-30T17:38:47Z |
| RS Components | 1672492 | - | - | 343.80 | 343.80 | 343.80 | 343.80 | 2019-12-30T17:38:47Z |
| Mouser | 209-JCK2024D12 | - | 275.98 | 259.42 | 231.82 | 231.82 | 231.82 | 2019-12-30T22:07:02Z |
| Farnell | 1738257 | - | 275.22 | 264.23 | 260.38 | 260.38 | 260.38 | 2019-12-28T02:58:29Z |
| Allied Electronics & Automation | 70810093 | - | - | 259.42 | 248.38 | 248.38 | 248.38 | 2019-12-30T11:51:21Z |
| Abacus Technologies | JCK2024D12 | 107 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCK2024D12 due to regional differences or acquisition. JCK2024D12 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD