- Mfr. #:
- JCK4012D12
- Description:
- DC DC CONVERTER +/-12V 40W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Series | JCK |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Voltage-Input-Min | 9V |
| Package-Case | 6-DIP Module |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 40W |
| Size-Dimension | 2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm) |
| Number-of-Outputs | 2 |
| Voltage-Input-Max | 18V |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Voltage-Isolation | 1.6kV (1600V) |
| Current-Output-Max | 1.67A, 1.67A |
| Efficiency | 0.91 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | -12V |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
Part No. JCK4012D12 is now available at OMO. Request a quote of JCK4012D12 please use the request quote or email us a RFQ.
JCK4012D12 Price & Stock
XP Power JCK4012D12 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | JCK4012D12-ND | - | - | 447.54 | 447.54 | 447.54 | 447.54 | 2020-02-07T15:59:58Z |
| Mouser | 209-JCK4012D12 | - | 476.11 | 447.54 | 399.93 | 399.93 | 399.93 | 2020-02-07T21:39:29Z |
| Farnell | 1861016 | - | 311.33 | 298.88 | 292.65 | 292.65 | 292.65 | 2020-02-08T02:53:57Z |
| Allied Electronics & Automation | 70810126 | - | - | 447.47 | 428.43 | 428.43 | 428.43 | 2020-02-09T11:45:40Z |
| Nexxon | JCK4012D12 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | JCK4012D12 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCK4012D12 due to regional differences or acquisition. JCK4012D12 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD