- Mfr. #:
- JCK6048S12
- Description:
- DC DC CONVERTER 12V 60W
- Lifecycle:
- New from this manufacturer.
- Delivery
- DHL / FedEx / Ups / TNT / EMS
- Payment
- T/T / Paypal / Visa / MoneyGram / Western / Union
Specifications
| Manufacturer | XP Power |
|---|---|
| Packaging | Tube |
| Mounting-Type | Through Hole |
| Features | Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO |
| Series | JCK |
| Type | Isolated Module |
| Applications | ITE (Commercial) |
| Product Category | DC DC Converters |
| Package-Case | 8-DIP Module |
| Voltage-Input-Max | 75V |
| Power-Watts-Manufacture-Series | 60W |
| Current-Output-Max | 5A |
| Voltage-Input-Min | 36V |
| Size-Dimension | 2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm) |
| Voltage-Output-1 | 12V |
| Voltage-Isolation | 1.6kV (1600V) |
| Number-of-Outputs | 1 |
| Efficiency | 0.91 |
| Operating-Temperature | -40°C ~ 100°C |
| Voltage-Output-2 | - |
| Voltage-Output-3 | - |
More Information
OMO is experienced in sourcing hard-to-find and obsolete parts.
JCK6048S12 is available at OMO Electronic. Email us to get the quotation lead time and stock availability.
JCK6048S12 Price & Stock
XP Power JCK6048S12 pricing and available inventory.
| Seller | SKU | Stock | 1 | 10 | 100 | 1000 | 10000 | Updated |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| Digi-Key | 1470-2024-5-ND | 3 | 683.23 | 642.23 | 573.91 | 573.91 | 573.91 | 2020-01-13T13:58:39Z |
| RS Components | 1227456 | 4 | 583.98 | 555.15 | 493.48 | 493.48 | 493.48 | 2020-01-13T09:01:50Z |
| RS Components | 1227456P | 4 | - | 555.15 | 493.48 | 493.48 | 493.48 | 2020-01-13T09:01:50Z |
| RS Components | 1672382 | - | - | 698.20 | 698.20 | 698.20 | 698.20 | 2020-01-13T09:01:50Z |
| element14 APAC | 2099476 | - | 583.98 | 555.15 | 524.31 | 524.31 | 524.31 | 2020-01-14T02:21:40Z |
| Mouser | 209-JCK6048S12 | - | 683.23 | 642.23 | 573.91 | 573.91 | 573.91 | 2019-12-28T21:55:26Z |
| Farnell | 2099476 | - | 688.29 | 646.96 | 578.13 | 578.13 | 578.13 | 2020-01-14T03:05:10Z |
| Newark | 89T3556 | - | 683.23 | 642.23 | 573.91 | 573.91 | 573.91 | 2019-12-28T21:55:26Z |
| Allied Electronics & Automation | 70810149 | - | - | 662.73 | 614.91 | 614.91 | 614.91 | 2020-01-14T11:49:41Z |
| Abacus Technologies | JCK6048S12 | 107 | - | - | - | - | - | 2019-12-06T00:07:36Z |
| Nexxon | JCK6048S12 | Contact | - | - | - | - | - | 2018-02-27T00:44:39Z |
| Sierra IC | JCK6048S12 | Contact | - | - | - | - | - | 2019-12-16T00:48:56Z |
Alternate Names
XP Power has several brands around the world that may have alternate names for JCK6048S12 due to regional differences or acquisition. JCK6048S12 may also be known as the following names:
- XP POWER INC
- XP Power Limited
- XP POWER LTD